liečivú silu ako prvá popísala rehoľníčka Hildegard von Bingen, hoci ich používali ešte Starí Rimania. Z jej zápiskov sa dozvedáme, ktoré kamene ako pôsobia. Pradávne učenie má dnes nasledovníkov. Rádiológ Walter Häge je zakladateľom kombinovanej liečby kvetov a kameňov a po rokoch skúmania zostavil systém rastlín a kameňov o rovnakej vlnovej dĺžke. Odporúča užívanie Bachových kvetov vždy ráno, na obed a večer, k tomu trikrát večer pred a po večeri a pred spaním veľký dúšok vody z nerastov. Dr. Edward Bach bol londýnsky lekár, homeopat a bakteriológ, ktorý objavil liečivé účinky niektorých kvetov, ktorým sa dnes hovorí Bachove kvety. Určil 38 kvetov na 38 konkrétnych ťažkostí. Užívajú sa ako kvapky. Získate ju podľa Hägeho tak, že ráno dáte svoj obľúbený kameň do pohára s vodou, položíte ho na svetlú šatku na okno, aby mohla nastať reakcia so svetlom. Večer si vezmete svoj kameň do postele. Ideálne je, ak druhý kameň - duplikát - nosíte cez deň ako šperk alebo aspoň vo vrecku.
Häge zostavil tento zoznam pomocníkov z prírody: Strach obmedzí osika a turmalín, sebadôveru posilní repík a opál, preťaženiu a prepracovanosti zabráni slivka a lapis, depresiu zaženie horčica a ruženín, vnútorný pokoj vráti netýkavka žľazonosná a onyx, vypätie pomôže znášať dub a karneol, proti šoku pôsobí betlehemská hviezda a tigrie oko, na mučivé spomienky pomôže zabudnúť biely gaštan a bronzit, myslieť aj na seba samého pomôže gaštan a rodochrozit, divorastúca šípková ruža a cyanit motivujú k tomu, aby ste sa nevzdávali. Pomôžu aj tomu, kto je často unavený a bez nálady. Kto je ľahko ovplyvniteľný, mal by siahnuť po výťažku z čakanky a po jantáre, lebo spevňujú vôľu.
Kto sa cíti prepracovaný, podráždený, prežíva strach či smútok, s pomocou kvetov a nerastov môže tieto pocity prekonať. Rátajte však s tým, že kvety aj kamene pôsobia na fyzické zdravie prostredníctvom psychiky. Spolu s duševnou vyrovnanosťou sa zlepší aj fyzické zdravie.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.