podstate otázkou zamerania nášho života k určitému cieľu. Tento cieľ v psychológii označujeme ako "hodnota". Otázku zmysluplnosti života tak definujeme v termínoch hodnôt.
Podobne ako rôzne predmety majú rôznu cenu, ktorú môžeme vyjadriť v korunách, majú aj odpovede na otázku - "kto som?" rôzne veľkú hodnotu. Tak ako sa používajú koruny k vyjadreniu ceny tovaru, tak v psychológii používame na vyjadrenie hodnoty jednotku nazývanú "util". Podľa výšky tejto hodnoty je možno všetko, s čím prichádzame v živote do styku usporiadať do rebríčka.
Zoberte si viac lístkov a na každý napíšte, čím všetkým ste - napríklad: manžel - manželka, otec - matka, syn - dcéra, starý otec - stará matka, brat - sestra, priateľ - priateľka, milenec - milenka, lekár, učiteľ, predavačka, rybár atď. Potom tieto lístky zoraďte podľa dôležitosti. Na prvé miesto dajte lístok, ktorý obsahuje to, čoho si najviac vážite, čo má pre vás najväčšiu hodnotu, potom to, čo má hodnotu len o niečo nižšiu atď.
Takýto rebríček môže mať nasledujúcu podobu:
1. matka,
2. manželka,
3. babička,
4. priateľka, atď.
V tomto príklade je najväčšou hodnotou danej osoby to, že je matkou svojich detí. To jej môže dať silu žiť a odvážne sa postaviť voči rôznym ťažkostiam. Psychológia hovorí o tzv. hierarchickom usporiadaní hodnôt určitého človeka - o rebríčku hodnôt. Aj preto je veľmi dôležité ujasniť si tento rebríček našich hodnôt. Často nemusí ísť len o to, čo už existuje. Môže ísť aj o vytváranie či pretváranie takéhoto rebríčka hodnôt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.