podávať vlažnú miešanicu a na napájanie odstátu vodu. Chlad urýchľuje výdaj teploty zvierat, ktorú treba kryť prídavkom škrobových krmív zvýšeným približne o päť percent.
Kŕmna dávka určená pre produkčnú nosnicu s hmotnosťou 1,8 až 2,0 kilogramu má pozostávať z 55 gramov zrnín, 20 gramov otrúb, 20 gramov šrotov, 7 gramov bielkovín, 3 gramov minerálnych látok a z 30 gramov šťavnatého krmiva (okopaniny, kapustoviny, kŕmny kaleráb alebo špeciálne založená siláž). Otruby môžeme príležitostne nahradiť uvarenými zemiakmi v množstve 60 gramov na nosnicu; vtedy vypustíme šťavnatú zložku. Občas sa odporúča skrmovať aj naklíčené zrno, ktoré je bohatým zdrojom vitamínu E.
Počas mrazivých dní alebo ak padá mrznúci dážď, je osuheľ či sneží, nechávame hydinu v kuríne po celý deň, ale dbáme o to, aby podstielka bola stále suchá. Je dôležité, aby sa na strope a na stenách nezrážal vydýchaný vzduch. Kvapôčky vody svedčia o zlej izolácii, ktorú je potrebné upraviť. Vodnú hydinu vypúšťame do výbehu denne, ak teploty neklesnú pod 5 až 8 °C.
Hrabavej aj vodnej hydine podávame odstátu vodu. Krmivo podávame častejšie, a v takom množstve, aby ho počas 10 až 15 minút skonzumovala. Nesmie byť namrznuté, lebo by operencom spôsobilo tráviace ťažkosti.
Dobrý chovateľ dbá aj v tomto období na čistotu výbehu. Vodnej hydine umožní okolo obeda kúpeľ, ktorý blahodarne pôsobí na kvalitu a funkciu peria. Aby sa vo výbehu netvoril ľad, odporúča sa posypať pôdu slamou alebo pilinami, popolom a podobným materiálom.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.