Rozlúčku s rokom chce okoreniť 1. MHK víťazstvom

Sportnet|11. dec 2004 o 00:00

Košice Pre niektoré celky v spoločnej česko-slovenskej hádzanárskej súťaži už majú prvú polovicu sezóny za sebou, lebo stretnutia 15. kola, ktoré je

posledným v tomto roku odohrali v priebehu týždňa. Po ňom nasleduje v súťaži takmer dvojmesačná prestávka a odvetná časť bude pokračovať až vo februári budúceho roka. Z kvarteta východniarov sa počas víkendu predstaví iba jeden z nich 1. MHK Košice, lebo ostatné družstvá bojovali o body v strede týždňa. V nedeľu predpoludním o 10.30 hod. privítajú zverenci trénera Gabriela Schmiedta momentálne šiesty celok tabuľky Frýdek-Místek, na lavičke ktorého sedí odchovanec košickej hádzanej Martin Lipták. V prvom vzájomnom stretnutí v tejto sezóne hráči 1. MHK prehrali najtesnejším rozdielom 23:24, a tak súperovi z Moravy chcú prehru oplatiť. Po predchádzajúcej s Duklou, ktorá bola doteraz najvyššou sú všetci hráči odhodlaní podľa čo najlepší výkon. Priznáva to aj reprezentačná spojka Martin Farkašovský. "Prehrať sa dá, ale nie po takom výkone ako sme podali, lebo z našej stranu to bola menšia katastrofa. Od najbližšieho zápasu si sľubujeme dva body, na súpera sme sa pripravovali čo najlepšie a hlavne na tú ich zasunutú obranu 6-0. Včera sme si pozreli ich stretnutie s Novými Zámkami na videu a pokúsime sa niečím novým zaskočiť," hovorí M. Farkašovský. Košičanom sa to podarilo v súboji s Karvinou, ktorá sa dlho nevedela vysporiadať s ich hrou, no škoda, že v druhom polčase už nehrali s takou koncentráciou ako v úvode. Práve kolísavé výkony sú pre mladý kolektív charakteristické v doterajšom priebehu sezóny. Rovnako im robí problém presadiť sa na postavenú obranu. "Počas celého týždňa sme precvičovali viaceré signály na rôzne druhy obrán. Viac času sme venovali tým útokom a kombináciám, ktoré platia práve na obranu, ktorú hrá Frýdek-Místek. Rovnako sme pozornosť venovali aj vysunutej 2-4, ktorú hrali počas uplynulej sezóny. Celý týždeň sme donekonečna opakovali kombinácie na viaceré druhy obrán," prezradil v čom spočívala celotýždňová príprava. Už neraz v domácom prostredí začali vo veľkom štýle, získali niekoľko gólový náskok a zdalo sa, že zápas dovedú do úspešného konca, no prišlo niekoľko chýb a z jasného duelu bola dráma. "Sám neviem povedať čím to je, že máme v zápase niekoľko hluchých streleckých minút. Snažíme sa plne koncentrovať šesťdesiat minút, ale príde niekoľko pokazených striel alebo prihrávok a už sa vezieme. Doľahne to na psychiku hráčov skúsených alebo aj tých menej. Zatiaľ je to našou slabinou a nevieme si to vysvetliť, že po raketovom nástupe sa vkradne do našej hry nervozita, z ktorej pramenia zbytočné stratené lopty. Verím, že zajtrajšom stretnutí sa tomu vyvarujeme a bude hrať dobre počas celého stretnutia. Súper má okrem dobre prepracovanej obrany aj nebezpečný protiútok. Nesmieme súperovi dovoliť ľahko získavať lopty v útoku, aby mohol zakladať rýchle kontry, ktorými je tento celok povestný. Domnievam sa, že ak budeme v koncovke trpezlivý a zakončíme každú akciu sa dopracujme k víťazstvu, ktoré očakávame," naznačil z plánov M. Farkašovský. Hrať proti moravským družstvám je pre slovenské stále veľká motivácia. Karviná aj Frýdek-Místek patria k zvučným súperom súťaže a každý získaný bod s nimi sa cení. Aj preto chcú Košičania nadviazať na predchádzajúci domáci výkon s Karvinou, ktorá s 1. MHK stratila iba tretí bod v sezóne a v súboji s Fr.-Místkom chcú zvíťaziť a polepšiť si v tabuľke pred dvojmesačnou prestávkou v sezóne.