Tatranský pohár je druhým najstarším v Európe

Sportnet|13. dec 2004 o 00:00

Poprad - História Tatranského pohára v ľadovom hokeji sa začína v roku 1929. A aj tak starý turnaj mal svojho predchodcu. Už v sezóne 1927-28 bol

usporiadaný turnaj o Pohár Ministerstva zdravotníctva a telesnej výchovy a jeho víťazom sa stalo mužstvo LTC Praha. Turnaj o Tatranský pohár patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie podujatia športového charakteru na území slovenskej republiky. Je druhým najstarším turnajom v ľadovom hokeji v Európe (najstarší je Spenglerov pohár). Turnaj o Tatranský pohár si od svojho vzniku zakladal na medzinárodnej účasti. Víťazom prvého ročníka sa stalo mužstvo SK Slávie Praha, ktoré vo finále porazilo BBTE Budapešť 6:0.

Turnaj už v povedomí

Záujem nútil organizátorov, aby usporiadali v nasledujúcich sezónach turnaj medzinárodný a národný. Takto sa hralo od roku 1932 až do roku 1936. V jubilejnom X. ročníku v sezóne 1935-36 došlo v hokeji v našej oblasti k podstatnej a závažnej zmene. V tomto ročníku štartovali už zlúčené mužstvá ŠKVT a HC Tatry. A stali sa víťazmi jubilejného ročníka.

Vojnou poznačené ročníky

Vojnové udalosti mali nepriaznivý dopad i na športové dianie. Hokejový turnaj o Tatranský pohár sa síce usporadúval, ale v značne obmedzenom rozsahu.

Povojnové oživenie s problémami

Hneď po druhej svetovej vojne Tatranský pohár pokračuje. Ani ďalšie najbližšie turnaje však nedosahovali patričnú úroveň. Vážnou príčinou bola okrem iného i nepriazeň počasia. Štadión s umelou ľadovou plochou v podtatranskej oblasti nebol a usporiadatelia boli odkázaní na vrtošivé poveternostné podmienky.

Čas dlhých prestávok

Také významné podujatie, akým Tatranský pohár bol a je, nenachádzalo v tom čase dosť záujmu u príslušných orgánov a organizácií. Ako a na čo všetko sa toto podujatie dalo využiť, naznačili predchádzajúce ročníky turnaja. Hlboká kríza a prerušovanie usporiadania však v rokoch 1953-67 hokeju iba poškodili. Veď v tých rokoch sa uskutočnili iba dva turnaje.

Nepretržite až dodnes

Nová éra v usporadúvaní Tatranského pohára v hokeji sa začala ukončením výstavby krytého zimného štadióna v Poprade. Nové podmienky a bohatá história, záujem mestských a okresných, ale aj vyšších orgánov, dopyty hokejových mužstiev, to všetko viedlo výbor TJ LVS k pevnému odhodlaniu pokračovať v poriadaní druhého najstaršieho európskeho hokejového turnaja. Termín bol posunutý na predsúťažné obdobie a zapadal do rámca osláv Slovenského národného povstania. V československom hokeji získal turnaj o Tatranský pohár nezastupiteľné miesto. Druhý najstarší európsky hokejový turnaj preukázal aj napriek ťažkostiam, ktoré ho v niektorých obdobiach sprevádzali, svoju životaschopnosť. V tomto roku sa uskutočnil už jeho 56. ročník.