rozpustil parlament a vyhlásil na 20. februára predčasné parlamentné voľby. Rozhodnutie vládneho kabinetu, oznámené po mimoriadnom zasadnutí, je prejavom nespokojnosti s prezidentovým krokom a môže prehĺbiť politickú krízu v krajine.
Sampaio hlásil zámer vyhlásiť predčasné voľby už minulý týždeň po dlhých sporoch v rámci vlády, ktoré spolu s verejnými spormi a organizačnými problémami sužovali konzervatívny kabinet od júlového nástupu. "Bolo by zlé, aby by sme si po slovách prezidenta z minulého večera udržali rovnaký postoj a prístup," povedal Santana Lopes s tým, že členovia vlády si budú naďalej vykonávať úlohy, no z pozície dočasnej vlády.
Dnes sa premiér stretne s prezidentom s cieľom urobiť demisiu vlády oficiálnou. Ak by vláda ostala v úrade do 20. februára, mohla by realizovať zákony už schválené parlamentom. Teraz budú ministri vykonávať len každodenné úlohy pri riadení krajiny a nemusia uskutočniť zvyšovanie platov a znižovanie daní predpokladané v rozpočte pre rok 2005.
Santana Lopes nahradil na premiérskom poste José Manuela Barrosa, ktorý rezignoval pred štyrmi mesiacmi ako dezignovaný predseda európskej komisie. V tom čase Sampaio odmietol výzvy opozície na generálne voľby. Vládu Santanu Lopesa však postihoval problém za problémom. Začiatok školského roku sa oneskoril, pretože ministerstvo školstva neskoro pridelilo učiteľov do škôl, minister financií Antonio Bagao Felix viedol verejný spor s premiérom ohľadom znižovania daní a vláda sa dostala do konfliktu s médiami pre údajnú snahu potlačiť svoju kritiku. Portugalsko malo za posledných 28 rokov 16 vlád, zatiaľ čo v susednom Španielsku pôsobili len štyri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.