šeku povedal minister životného prostredia László Miklós, "sme dojatí z takéhoto daru a môžem sľúbiť, že peniaze sa použijú na správne účely". V budúcom roku sa peniaze použijú na zber semien vzácnych rastlín, ktoré sa vysadia na poškodených územiach, na ochranu novovysadených porastov pred zverou a škodcami bez chemikálií, na záchranu mokradných ekosystémov a na vodohospodárske úpravy týchň tokov, ktoré poškodila víchrica.
Podľa slov zástupcu Ford Motor Company László Szecseia vôbec nebolo ľahké nájsť nejakú finančnú čiastku v rozpočte spoločnosti, pretože peniaze určené na environmentálne projekty sa plánujú vopred už začiatkom roka. Ako podotkol Szecsei, vo Vysokých Tatrách zatiaľ nebol, no určite ich navštívi. Považuje ich totiž za klenot, ktorého poškodenie sa dotklo nielen Slovákov.
Ako povedal šéf rezortu životného prostredia, s mestom Vysoké Tatry sa na 90 percent dohodol na novom územnom pláne, o ktorom už diskutujú dva roky. "Stále sa snažím vysvetliť, že nie je možný kategorický názor - Tatry zalesniť alebo vystavať," upozornil Miklós. Plán napríklad zníži stupeň ochrany, pod ktorý patrí stredisko Areál snov alebo zjazdovka na Solisku. V súčasnosti sú zaradené do najvyššieho stupňa a všetky činnosti sa tam dejú na základe udelených výnimiek. K výstavbe nových rekreačných zariadení minister poznamenal, že vo Vysokých Tatrách je dostatok ubytovacích kapacít i dostatok športovísk. Otázna je ich kvalita. "Rozvoj Tatier netkvie len v prilákaní dvoj- či trojnásobného počtu návštevníkov, ale v poskytnutí tým 14 tisícom kvalitné služby," povedal Mikós.
Nový územný plán nepredpokladá vybudovanie nových zjazdoviek, len odjazdov z už existujúcich svahov k parkoviskám a hotelom. Miklós chce takisto presadiť, aby sa viac rozvíjali podtatranské oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.