Orientační bežci ATU Košice majú za sebou úspešnú sezónu

Sportnet|15. dec 2004 o 00:00

Košice - Už tradične orientační bežci klubu Akademik Technická univerzita Košice organizujú po sezóne spoločné stretnutie svojich členov na horách za

účelom bilancovania výsledkov. Tohtoročné stretnutie sa uskutočnilo na lesníckej chate v pohorí Vihorlatu pri horskom jazere Morské oko. Spoločný víkend využili aj na posledné klubové preteky sezóny a na výbeh, resp. turistiku na 4 km vzdialený Sninský kameň.

Samotné bilancovanie sezóny bolo veľmi radostné. Členovia oddielu ATU Košice získali tohto roku pätnásť titulov majstra Slovenska v štyroch disciplínach a to: Krátka trať-Družstevná p/H: W21- Martina Rákayová, W-18: Jana Macinská, W-16: Jana Kršiaková, parkový OB (šprint)-Topoľčianky: W21- Martina Rákayová, M35-: Jozef Pollák, W-18: Jana Macinská, M-16: Rastislav Oľhava, klasická trať-Nitra: W21-: Martina Rákayová, M35-: Jozef Pollák, M70-: Ladislav Oľhava, M-20: Tomáš Drenčák, W-18: Jana Macinská, W-16: Jana Kršiaková, trojčlenné štafety: ženy a dorastenky.

V klubovej súťaži Slovenského rebríčka družstiev v OB 2004 dosiahli suverénne prvenstvo v konkurencii 24 oddielov. Viacerí pretekári dosiahli celý rad medzinárodných úspechov na svetových i európskych šampionátoch.

Pri tejto príležitosti nám predseda klubu Akademik TU Košice a súčasne reprezentačný tréner žien Jozef Pollák odpovedal na niekoľko otázok.

Ako hodnotíte výsledky reprezentantov Slovenska z Vášho oddielu?

"Z pohľadu podielu a úspešnosti našich pretekárov na štátnej reprezentácii SR patril rok 2004 rozhodne medzi najúspešnejšie v doterajšej klubovej histórii. Na reprezentácii Slovenska sa na vrcholných svetových a európskych podujatiach podieľalo vo svojich vekových kategóriách spolu 8 našich pretekárov. Martina Rákayová reprezentovala SR na ME v Dánsku a MS vo Švédsku, Tomáš Drenčák a Jana Macinská na juniorských MS v Poľsku, Katarína Labašová na akademických MS v Česku a dorastenci Jana Macinská, Ivana Korimová, sestry Jana a Mária Kršiakové a Rastislav Oľhava na ME dorastu v Rakúsku.Takisto sa uvedení dorastenci doplnení o Natáliu Tyszovú a Marcelu Návesňákovú podieľali na reprezentácii SR na majstrovstvách sveta školskej mládeže v Belgicku. Čo je však nie menej dôležité ako samotná účasť, výkony a výsledky našich pretekárov na týchto podujatiach boli prevažne veľmi dobré."

Ktoré ich výsledky považujete za najcennejšie?

"Medzi najhodnotnejšie výsledky možno zaradiť 15.miesto(krátka trať) a 18. miesto(klasická trať) Martiny Rákayovej na ME, jej 21. miesto(klasická trať) na MS, ďalej 10. miesto(krátka trať) a 13. miesto(klasická trať) Tomáša Drenčáka na juniorských MS a rozhodne tiež 2. miesto(šprint) Jany Macinskej na dorasteneckých ME a tiež jej 21. miesto(krátka trať) na juniorskych MS. Tiež veľmi pekné bolo 2.miesto Rasťa Oľhavu na MS školskej mládeže a 22. miesto Kataríny Labašovej na krátkej trati na akademických MS. Pri pohľade na tieto výsledky je potešiteľnou hlavne skutočnosť, že sa jedná o mladých talentovaných pretekárov, ktorí majú svoju športovú budúcnosť ešte pred sebou.

V každom prípade medzi úspechy v tomto roku je potrebné tiež zaradiť celkové suverénne víťazstvo v dlhodobej domácej klubovej súťaži a 48 medailí, ktoré pretekári klubu získali na majstrovstvách SR v rôznych vekových kategóriách a v rôznych disciplínach."

V žiackej súťaži Slovenského rebríčka ste oproti vlaňajšku zaznamenali pokles na tretiu priečku. Prečo je málo registrovaných žiakov v oddieli?

"Tento problém spočíva predovšetkým v nedostatočnom trénerskom zázemí klubu. V priebehu posledných 2-4 rokov sme v klube začali prácu s väčším množstvom žiakov a dorastencov, pričom práca s nimi pohltila všetky klubové trénerské kapacity. Nie je ani teraz problém urobiť nábor. Orientačný beh je však šport dosť špecifický, kde okrem bežeckej prípravy treba dosť veľa pracovať v teréne. A keďže trénerská činnosť v klube funguje len na dobrovoľnom princípe, vidím ako prioritné v tomto čase vyriešenie ďalších trénerských postov a až následne rozšírenie práce s ďalšou mládežou."

Čo považujete za najväčšie pozitíva v tohtoročnej sezóne a v čom vidíte rezervy na zlepšenie?

"Dobrú klubovú atmosféru a schopnosť klubu organizovať podujatia rôzneho

charakteru. Rezerv je samozrejme vždy dosť. Potrebujeme rozšíriť už spomenuté trénerské zázemie, vylepšiť celkovo organizačnú štruktúru klubu, vylepšiť ekonomické zázemie... Je potrebné spomenúť tiež absentujúce zastúpenie v elitnej kategórii mužov, kde v posledných rokoch naši pretekári chýbajú. Tiež musíme pracovať na premapovaní ďalších terénov v blízkosti mesta, čo je dôležité pre pravidelný mapový tréning, ako aj organizáciu hlavne regionálnych súťaží."

Kde a za akých podmienok trénujete?

"Tréning orientačných bežcov sa skladá z dvoch hlavných tréningových prostriedkov - bežeckej prípravy a mapovej (technickej) prípravy. Spoločnú bežeckú prípravu absolvujeme predovšetkým v priestoroch Čermeľského údolia a na Bankove, mapovú prípravu v zmapovaných terénoch v okolí mesta. V zimnej príprave okrem samotného behu pre rozvoj všeobecnej trénovanosti využívame telocvične, ak sú vhodné podmienky tiež beh na lyžiach."

Tohto roku Váš oddiel usporiadal štvordňové preteky Pohár Slovenského krasu na Silickej planine za účasti 875 pretekárov z ôsmich krajín, majstrovstvá Slovenska na krátkych tratiach, štyri kolá Oblastného rebríčka Východ a dve kolá Zimnej ligy. Aké podujatia plánujete organizovať v budúcom roku?

"Ako každý rok aj v budúcom roku náš klub bude organizovať viac podujatí rôzneho charakteru, od úrovne miestnej cez regionálnu až po medzinárodnú. Najväčším podujatím budú 3-dňové medzinárodné preteky na Silickej planine v závere júla, ktorých súčasťou bude organizácia už 43. ročníka Pohára rektora TU a tiež majstrovstiev Slovenska na klasických tratiach. Na tomto podujatí očakávame účasť 500-600 pretekárov."

Ako prebieha príprava na Akademické MS v roku 2006?

"Prípravy na akademické MS, ktoré náš klub bude v spolupráci s TU organizovať v roku 2006 naberajú čoraz väčšie obrátky. V súčasnosti sa pracuje na konečnej podobe organizačného výboru, zabezpečujú sa finančné prostriedky na vykrytie rozpočtu, zabezpečujú sa ubytovacie a stravovacie kapacity. Máme vybraté terény pre tréningy a všetky štyri disciplíny (šprint, krátka trať, klasická trať, štafety), pre tieto priestory sa vybavujú povolenia, rokuje sa s mapármi pre tieto priestory... Je nám jasné, že celú akciu musíme pripraviť dobre nielen po športovej, ale aj spoločenskej stránke a preto príprave musíme venovať adekvátne úsilie. Máme však bohaté organizátorské skúsenosti a skúsených organizátorov, takže verím, že aj v spolupráci s ostatnými košickými klubmi a s klubom OB v Kysaku celú akciu úspešne zvládneme."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Orientační bežci ATU Košice majú za sebou úspešnú sezónu