podobu budúcej únie. Lídri dvadsaťpäťky, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, potvrdia prijatie Bulharska a Rumunska v januári 2007, stanovia podmienečný termín pre začiatok prístupových rokovaní s Chorvátskom, ale predovšetkým rozhodnú o ich otvorení aj s Tureckom.
Vstup Turecka by teda po mnohých stránkach výrazne úniu zmenil, mal by obrovské politické, ekonomické, sociálne i náboženské dôsledky. Rôzne obavy do veľkej miery odráža navrhovaný text rozhodnutia o začatí rokovaní, ktorý Ankare kladie veľmi prísne podmienky. Upozorňuje, že rokovania nemožno ukončiť skôr, ako únia dohodne svoj rozpočet na obdobie od roku 2014. Ankara sa zrejme nevyhne ani záväzku uznať Cyprus, hoci to bude z textu vyplývať nepriamo. Tureckí predstavitelia dávajú najavo nevôľu nad takýmito podmienkami, ale európski diplomati odkazujú: nevstupujeme my k vám, ale vy k nám. Niektorí diplomati dokonca priznávajú, že mnohé krajiny by si vydýchli, keby Ankara povedala nie. Holandské predsedníctvo v EÚ však verí, že všetko sa dnes skončí dohodou a lídri rozhodnú, že rokovania s Tureckom sa môžu začať na jeseň 2005.
Rozšírenie únie bolo na programe už včera na pracovnej večeri lídrov, ktorou sa summit o 19.00 h začal. Dnes je na programe tradičná schôdzka s predsedom Európskeho parlamentu Josepom Borrellom, na summit zavíta tiež generálny tajomník OSN Kofi Annan a zvyšok programu bude patriť schvaľovaniu záverov summitu. Okrem rozšírenia sa budú týkať aj budúceho finančného plánu EÚ na roky 2007-13, boja proti terorizmu, stratégie proti drogám, situácii na Ukrajine a ďalším medzinárodným otázkam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.