vhodné topánky. Druhý najväčší Dom obuvi na Slovensku to Košičanom umožňoval. V Košiciach ho postavili na Hlavnej ulici za 1. československej republiky. Keďže vtedy už celá Hlavná bola zastavaná, logicky museli najprv zbúrať niečo z historickej zástavby.
Išlo o dom grófa Semseyho. Baťa zbúraním pôvodného domu narušil historický štýl Hlavnej ulice, ale obohatil ju o vtedy najmodernejšiu budovu. Ak poznáte jeho 6-poschodovú predajňu v dolnej časti Václaváku v Prahe, tak potom viete, že tá košická je jej zmenšeninou. Na jej 5 podlaží sa zmestili nielen predajne a sklady, ale v minulosti aj 6 zamestnaneckých bytov, jedáleň pre zamestnancov, obuvnícka dielňa vo dvore a istý čas aj pedikúra.
Podobných nových domov s obchodíkom obuvi na prízemí a bytom vedúceho na poschodí dal vystavať Baťa len na východnom Slovensku 20. Košickú predajňu presne v roku 1930 a doteraz vyzerá dobre, i keď ten, kto nemá rád modernú architektúru, bude proti.
V roku 1948 boli všetky Baťove predajne zoštátnené. V Košiciach vznikol Dom obuvi, ktorý ľudia zotrvačnosťou volali "Baťa". Po nežnej revolúcii Tomáš Baťa junior zavítal na už samostatné Slovensko a niekoľkokrát požadoval vrátiť aspoň 15 zo svojich expredajní. Slovenská vláda mu nevyšla v ústrety, a to ani vtedy, keď svoju požiadavku zredukoval na tri (z toho jednu v Košiciach). Osobne navštívil aj košickú predajňu, odfotil sa pred ňou a potom to skúsil inak. Obrátil sa na mesto Košice, a to mu prenajalo
historický Palác grófa Emanuela Csákyho na Hlavnej 64. 30. augusta 1997 prišiel 83-ročný Tomáš Baťa mladší osobne otvoriť novú košickú predajňu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.