možnosťou sú 1,3 cm široké pásiky z polyetylénu, nastrihané z vrecúšok na odkladanie potravín do mrazničky.
Ochrana pred vtákmi - Vrúble navrúbľované za kôru pomerne často poškodzujú vtáky, ktoré na ne sadajú a niekedy ich vylomia. Aby ste vrúble ochránili, ohnite pružný konár a pripevnite ho tak, aby nad vrúbľom vytváral oblúk. Vtáky ho môžu používať ako bidielko bez toho, aby poškodili vrúbeľ.
Ak na jar plánujete vrúbľovanie opadavých rastlín, pripravte si včas vrúble. Vrúble nerežte počas slnečného zimného dňa zviažte ich po desiatich do zväzkov a zahrabte do debničky s jemným pieskom. V dobrom stave vydržia až do jari.
Univerzálna ceruzka - Niekedy, keď je podpník hrubý, vrúbeľ sa ťažko zasúva bez pomoci klina. Výborne môže poslúžiť dobre zastrúhaná ceruzka. Jednoducho ju zatlačte do štrbiny a keď je vrúbeľ na mieste, ceruzku vytiahnite.
Výber vhodného podpníka - pri výbere jabloňového podpníka sa poraďte so skúseným odborníkom. Na normálne záhradné použitie sa odporúčajú podpníky M9 pre zákrpky a MM106 pre jablone strednej veľkosti.
Kde, ako a kedy vrúbľovať - Úspech vrúbľovania závisí od správneho spojenia a podpníka, ktoré sa musí urobiť rýchlo a čisto. Vyskúšajte si techniku na konároch, ktoré sa ľahko režú, povedzme na vŕbe a použite očkovací alebo vrúbľovací nôž.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.