drevo zo zdravých stromov i krov, ktoré sme počas vegetácie sledovali. Vyberáme pritom najvhodnejšie vrúble, teda tie, čo sa vyznačovali najvyššou kvalitou i rodivosťou a zároveň boli najodolnejšie proti väčšine škodlivých organizmov a činiteľov.
Takýto výber vrúbľov sa nazýva selekcia. Nevyhnutná je pre úspešné vegetatívne rozmnožovanie. V podnikateľskej praxi je podmienkou na uznanie vyrobených výpestkov. V žiadnom prípade sa na množenie nesmú použiť vrúble čo i len podozrivé z napadnutia chorobami alebo škodcami, ktoré sa rozširujú vrúbľovaním, ale ani málo odolné proti škodlivým činiteľom, napríklad proti mrazu, suchu a podobne.
Na zber vrúbľov je najvhodnejšie obdobie primeraných mrazov. V prvé dni má teplota klesnúť aspoň na 7 °C. V našich podmienkach to niekedy trvá pomerne dlho, takže treba využiť dátumové ohraničenie - od polovice decembra do polovice februára. Rozhodne však so zberom nezačneme prv, kým nie sú aspoň slabé mrazy. Naopak, zber sa nemá skončiť v čase, kedy už zvýšené teploty prebudili rastliny. Aj slabé, takmer neviditeľné púčiky totiž výrazne znižujú ujímanie vrúbľov pri štepení.
Uskladnené podpníky a vrúble môžu byť napadnuté skladovými chorobami, najmä botrytídou. Preventívna ochrana spočíva v udržiavaní čistoty skladovacích priestorov, nízkej teploty a primeranej vlhkosti (dostatočné vetranie). Pred uskladnením možno prázdne priestory dezinfikovať prípravkami Ca(OH)2 - vápenné mlieko a Formaldehyd 40%. V lesníctve je okrem toho na dezinfekciu skladov povolená aj síra vo forme sírnych sviečok alebo sírnych knôtov a síran meďnatý. Prípravky Dithane M 45, Dithane DG alebo Novozir NM 80 (Pomarsol forte 80 WP je povolený len do spotrebovania zásob) v koncentrácii 0,3 až 0,5 percenta, maximálne 1 percento, možno použiť v prázdnych priestoroch pred uskladnením, ale i v skladoch s uloženým množiteľským materiálom. V minulosti bolo možné dezinfikovať aj priamo uskladnené viničové rezky a sadenice chemickými prípravkami, a to Chinosol W alebo Cryptonol liquid. Oba boli naposledy uvedené v Zozname povolených prípravkov na ochranu rastlín v roku 1996. Odvtedy však nie sú povolené i keď adekvátnu náhradu za ne nemáme.
V súčasnosti sú pre podpníky a vrúble ríbezle zlatej povolené prípravky Euparen (0,25%), Rovral 50 WP (0,15%) a Sumilex 50 WP (0,15%). V roztokoch ich máčame približne 30 minút.
Autor: Ing. Stanislav BAROK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.