Korzár logo Korzár
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Košické zápasenie zavŕšilo úspešnú storočnicu

Košice Po nedávnych oslavách Storočnice košického futbalu, oslávil v uplynulých dňoch v metropole východného Slovenska sto rokov aktívnej činnosti i

ďalší šport zápasenie. Keďže v Košiciach sú vôbec prvé záznamy o zápasení na Slovensku, tento olympijský šport zároveň oslávil i Storočnicu zápasenia na Slovensku. Vznik zápasenia na našom území, ktoré bolo na začiatku 20. storočia súčasťou monarchie Rakúsko-Uhorsko, podnietilo šírenie zápasenia z Francúzska a nemecka do celej Európy a obnova olympijských hier v roku 1896. Myšlienky novodobých hier boli základom pre vznik športových klubov. V Košiciach medzi prvými vznikol v roku 1903 Kassai Athletikai Club KAC. O rok neskôr miestni nadšenci ťažkej atletiky, ako sa vtedy zápaseniu hovorilo, začali organizovať tréningy.

PRVÉ KRÔČKY

Pravda, ozajstná úroveň zápasenia prišla do Košíc v roku 1906, keď sa prvým plateným trénerom v KAC Košice stal F. Holubán, bronzový medailista z OH 1906 v Aténach do 66 kg. Už v tom roku sa uskutočnili prvé majstrovstvá mesta a o rok neskôr aj majstrovstvá Uhorska. Z obdobia do roku 1918 sú známe mená Pattay, Rendek, Hartinger či Odry. Títo priekopníci zápasenia v Košiciach ovplyvnili jeho vývoj aj po I. svetovej vojne. Začiatkom roka 1919 vznikol Československý zväz ťažkej atletiky. Keďže v ňom nefigurovali zástupcovia Slovenska, v roku 1924 sa v Bratislave uskutočnila ustanovujúca schôdza Slovenského zväzu ťažkej atletiky (SZŤA). Tieto skutočnosti podnietili zakladanie ďalších športových klubov po celom Slovensku. V Košiciach to boli KAC, KSC a Snaha. Najznámejšou osobnosťou v medzivojnovom období bol bezosporu Ladislav Szabó, ktorý štartoval za klub Snaha Košice. V roku 1926 si na ME v Rige vybojoval 3. miesto, o rok neskôr už v Budapešti získal titul majstra Európy. Žiaľ, nedostal sa na OH 1928 v Amsterdame a v roku 1931 vycestoval do USA. Tam získal päť titulov profesionálneho majstra sveta.

KRYŠTALIZÁCIA A ADAPTÁCIA

Rok 1938 možno považovať za medzník v dejinách košického zápasenia, keď po podpísaní Mníchovskej dohody pripadli Košice k Maďarsku. Tým sa aj košickí zápasníci stali súčasťou "maďarskej" zápasníckej školy. Aktívne sa zúčastňovali súťaží v rámci Maďarska až do roku 1944. Po skončení II. svetovej vojny sa zápasníci zaradili do športového klubu Jednota a postupne hľadali svoje miesto v Dyname ČSD, Spartaku Lokomotíva Košice, Dyname poštár, Dukle Košice, až sa nakoniec na dlhé desaťročia usadili v oddieli TJ Lokomotíva Košice, ktorý im poskytol najlepšie podmienky. Už aj preto, že im poskytol voľné lístky vlakom na stretnutia a súťaže. V roku 1946 sa košickým borcom začína dariť, nielen na majstrovstvách Česko-Slovenska, ale aj na ME, MS a OH. V roku 1947 zápasil za Košice i jeden z našich najlepších zápasníkov Jozef Herda, strieborný na OH 1936 v Berlíne.

PRVÝ TITUL

V päťdesiatych rokoch preslávili košickí zápasníci farby mesta na vrcholných podujatiach. Priekopníkom zápasenia bola vtedy Jednota Košice, v ktorej radoch pod vedením Ladislava Nagya vyrástlo niekoľko vynikajúcich reprezentantov. Najznámejším z nich bol Mikuláš Atanasov, ktorý v roku 1952 získal skvelý bronz na olympijských hrách v Helsinkách. Rok predtým, Košice získali prvý majstrovský titul v družstvách. Od roku 1960 vplývala na vývoj športu v Košiciach nová celoštátna reorganizácia športu. Štátna podpora sa začala sústreďovať na mládež. Vznikla Šporotvá škola mládeže a dorastu, kde výdatne pomáhali vynikajúci zápasníci. Ako tréneri L. Mihók, M. Atanasov, E. Kronowetter, ako vedúci ŠŠ a dorastu J. Mihók. Športovú základňu viedol ako tréner M. Mihók a od roku 1962 dnes už legendárny tréner Attila Boris. Najmä vďaka nemu získalo košické zápasenie na popularite a nastal nový rozmach tohto športu.

PARTIA OKOLO BORISA

"K zápaseniu ma pritiahol úspech Mikuláša Atanasova v Helsinkách. V tom čase neboli televízory, ale ani rádiá, takže v tom čase po uliciach v meste rozhlas informoval o vynikajúcom úspechu nášho zápasníka. Tento šport navyše spopularizoval i prvý titul v družstvách. V roku 1958 som prišiel do zápasníckeho klubu, no v tom čase už naňho doľahla kríza. Vypadlo z I. ligy, družstvo sa rozpadlo. Viacerí odišli do Sniny, kde v tom čase ponúkli lepšie podmienky. Prišiel Attila Boris, ktorý začal budovať nové družstvo," spomína na túto etapu zápasenia v Košiciach Ján Tokár st., ktorý takmer polstoročia prežil medzi rodinou zápasníkov. Členská základňa bola skromná. Štyria dorastenci (Goro, J. Tokár a bratia Ľudovít a Jozef Baksayovci) a seniori (Turóczi, A.Varga-Tuci, Matusák, Pataky, Wágner, L. Boris, Lichvár). "Pôvodná telocvičňa bola v súčasnom Petrovom sade. Táto telocvičňa na úpolové športy však padlo a začali sme kočovať po rôznych halách, kde vybavil Attila Boris. Aj v týchto ťažkých podmienkach sa mu však podarilo zostaviť silné družstvo. Po kraji sa rozchýrilo, že sa v Košiciach robí poctivé zápasenie, a tak prišli Miček, Timko, Kubačka i Sapara." Ani sa nechce veriť, že za tak krátky čas sa A. Borisovi podarilo prinavrátiť slávu košickému zápaseniu a v roku 1967 získal druhý titul majstra Česko-Slovenska v družstvách. "Na naše ligové zápasy bola športová hala stále plná. Zmestilo sa do nej iba 500 ľudí, na naše zápasy sa v nej v tom čase tlačila i tisícka! Najmä, keď prišla Bratislava, Prievidza či RH Praha." V tom čase bolo v I. celoštátnej lige desať účastníkov a neskôr sa zredukovala na osem. Kým v tejto sezóne 2004 o titule majstra Slovenska rozhodli štyri turnaje, vo vtedajšej ére sa hrali zápasy družstvo proti družstvu, každé s každým, doma-vonku. Takže keď bola 10-členná liga, odohralo sa 18 kôl! A to bolo trochu viac cestovania, než teraz, keď prvoligové tímy veľmi nechcú zvýšiť počet turnajov, kvôli nákladom na cestovanie...

ZLATÝ VEK

Po zisku druhého titulu v roku 1967 sa podmienky zlepšili. Postavila sa súčasná zápasnícka hala na Lokomotíve a prišlo i plodné obdobie. Roky 1971-1981 môžeme pokojne nazvať zlatým vekom košického zápasenia. Borisovci vtedy získali ďalších sedem majstrovských titulov (1971, 1973, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981), druhé a tretie miesta. "Boli to najkrajšie roky, ktoré som prežil pri zápasení. Bola to prekrásna éra. V Košiciach sme vtedy boli veľmi populárni," zažiaria oči tomuto ´mladíkovi´, ktorému by len málokto tipoval, že na prelome rokov oslávi malé jubileum 60. narodeniny. To už boli podmienky opäť o čosi kvalitnejšie. V roku 1974 vzniklo na základe majstrovských titulov Stredisko vrcholového športu (SVŠ). Dôležitý medzník v košickom zápasení. Zlepšili sa nielen tréningové podmienky, ale aj finančné a sociálne zabezpečenie trénerov. Ďalší prelomový fakt nenechal na seba dlho čakať. V roku 1982 založili Osemročné športové gymnázium (OŠG). Práve J. Tokár spolu s letkom sa veľkou mierou zaslúžili o vznik OŠG. Obklopili sa trénermi s bohatými skúsenosťami P. Hirjak, J. Dancák a M. Jedlička. V ďalších útvaroch talentovanej mládeže pracovali tréneri Jaroš, Miček, Palanský, Klimčák a J. Hirjak. Mládežnícke zápasenie zaznamenalo veľký rozmach. A prišli aj prvé výrazné úspechy. Ten najvýznamnejší dosiahol Jožko Palatinus, keď získal striebro na ME juniorov. "Základom OŠG boli zo začiatku individuálne športy gymnastika plávanie, zápasenie, atletika. Až potom prišli kolektívne športy, ako hádzaná." Zápaseniu sa v Košiciach darilo a táto krivka dosiahla vrcholu v roku 1991. Rok pred tým sa stal hlavným trénerom SVŠ Gabriel Juhás a trénerom seniorského družstva Lokomotívy J. Tokár. Svoje pôsobenie spoločne zúročili ziskom jubilejného desiateho titulu majstra ČSFR v roku 1991. Žiaľ, zmeny v spoločnosti v roku 1989 a neskorší vznik samostatného Slovenska, so sebou priniesli aj negatívne prvky ovplyvňujúce zápasenie nielen v Košiciach, ale i na celom Slovensku. Začal sa prejavovať nedostatok dotácií zo štátnych a ostatných organizácií. Rovnako sa začali rušiť dlhé roky budované športové štruktúry Stredisko vrcholového športu, Centrum talentovanej mládeže.

STAGNÁCIA, ZOSTUP A NOVÁ VLNA

Podmienky sa zhoršovali a ústup zaznamenala i členská základňa. Stagnácia vyvrcholila zostupom Lokomotívy do II. ligy, kde pobudla jeden rok a vrátila sa medzi elitu. Z roku na rok skôr prežívala, vlani nastal opäť progres a tento rok po nástupe nového vedenia už bolo cieľom útočiť na majstrovský titul. V súčasnej etape košického zápasenia je cítiť opäť vzostupný trend. Do klubu prišli mladí ľudia, ktorí v minulosti zápasili a momentálne sa im darí v podnikaní. Prezidentom sa stal Milan Vaňura a viceprezidentom syn Jána Tokára, Ján. "Chceme i naďalej vsádzať na športovú školu v Košiciach. Chceme zvýšiť počet mládeže, viac chceme popracovať na prípravkách. Máme tri školské športové strediská, ktoré budeme využívať, aby sme dopĺňali športovú školu. Musíme rozšíriť základňu. Tá musí byť základom pyramídu, na vrchole ktorej, všetci pevne veríme, bude raz nový Lohyňa. Zápasenie ožíva, zabezpečujeme korunky, na prevádzkovanie haly, chlapcov chceme vysielať na turnaje po okolí, aby získavali skúsenosti. V tomto kontexte každodenných problémov sa nám navyše podarilo zorganizovať oslavy Storočnice zápasenia na Slovensku. Sme veľmi radi, že sa nám opäť začala dariť spolupráca s mestom. Pán primátor zobral i záštitu nad nedávnymi oslavami storočnice a prisľúbil pomocnú ruku pri rozvoji tohto športu v Košiciach, ktorý bol stále prínosom pre toto mesto," povedal ďalší viceprezident ZK Lokomotíva Ján Tokár mladší.

Mesto naozaj nezabúda na skvelých zápasníkov minulosti, ktorí mu po svete šírili výbornú reklamu. Najvyššie košické ocenenie Cenu mesta Košice o ktorej rozhodujú poslanci MZ - dostal Attila Boris. Pri nedávnych oslavách storočnice primátor mesta Zdenko Trebuľa ocenil Plaketou primátora Košíc ďalších troch zápasníckych činovníkov - Mikuláš Atanasov, Jozef Mihók a Michal Kiš in memoriam.

NOVÁ STOROČNICA

Storočný zápasnícky košický deduško oslávil teda malé jubileum. Onedlho začne košické zápasenie písať históriu druhej storočnice. Ako poznamenal Zápasník storočia na Slovensku Jozef Lohyňa, druhej storočnici by chcel zaželať, aby nemusela spomínať na úspechy prvej, ale aby noví nasledovníci žali úspechy na svetových žinenkách v ešte hojnejšom počte. Zápasníkom ZK Lokomotíva Košice ostáva zaželať, aby raz aj oni zažili atmosféru do posledného miesta natrieskanej haly pri ligových i medzinárodných turnajoch a aby opäť nechýbali na popredných priečkach pri anketách najlepších športovcov mesta či kraja. V 70-tych a 80-tych rokoch pri ročných oceneniach zápasníci nikdy nechýbali v tejto ankete. Či už ako jednotlivci, alebo družstvo.

Ján TOKÁR st., nar. 1. 1. 1945. S Lokomotívou získal ako aktívny zápasník 5 titulov majstra ČSSR. V jednotlivcoch sa stal 3-krát dorasteneckým majstrom ČSSR, raz juniorským majstrom ČSSR a raz seniorským majstrom ČSSR, 7-krát bol majstrom Slovenska. V roku 1967 sa zúčastnil na ME v Skopje. V reprezentácii bol 15 rokov. Žiaľ, jeho kariéru popretkávali časté zranenia (10-krát vykĺbené rameno), ktoré mu znemožňovali viac sa presadiť na domácej i medzinárodnej scéne. Po 35 rokoch aktívneho zápasenia, ukončil kariéru v roku 1980. Ako tréner sa v roku 1991 pričinil o posledný federálny titul Lokomotívy, ktorý bol v poradí desiatym. V súčasnosti je viceprezidentom ZK Lokomotíva Košice. Pracuje ako konateľ spoločnosti T.R.T Plus.

Mgr. Ján TOKÁR ml., 4. 10. 1970. Získal päť dorasteneckých titulov majstra ČSSR, dvakrát sa s Lokomotívou tešil z dorasteneckého titulu v družstvách. Účastník turnajov Družba v Mongolsku a Bulharsku. V súčasnosti je viceprezidentom ZK Lokomotíva Košice. Pracuje ako advokát a je predsedom dozornej rady EUSK, a. s., Košice.

Majstrovský tím Lomotívy z roku 1973. Horný rad zľava: J. Hanko, F. Hönsch, V. Mikula, Ľ. Baksay, E. Dulin, tréner A. Boris, R. Laco, J. Juhas, M. Jaroš, P. Juhazy, J. Tokár, dolná rad zľava: O. Vozár, P. Letko, L. Liker, M. Miček, D. Štovčíka P. Juhas

Tréner Attila Boris

Najväčšia postava košického zápasenia Mikuláš Atanasov

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 8. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 9. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 10. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 913
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 553
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 913
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 815
 5. Aká je chémia vôní 9 744
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 399
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 778
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 599
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 175
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 370
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí svoj tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Alena Zsuzsová opúšťa súd v Banskej Bystrici.

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.
Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky
ŠPORT

Mal mať rozprávkovú kariéru. Hlúpa mladá hlava všetko zničila, spomína

Strelil najrýchlejší gól v najvyššej súťaži?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop