starostlivosti, teda do nemocníc, plánuje vstúpiť Penta Group. Tým pokračuje vo svojej invázii do celého sektoru - už je v lekárňach a poisťovniach. Veľký krik sa rozlieha po Slovensku, najmä keď "žraloci", ako PG ľudovo prezývajú, sa neštítia ani povedať, že im ide o - zisk. Horribile dictu!
Okrem Penty suší nejaké investičné plány ešte aj Slavia Capital. Tá však do žiadnej verejnej súťaže ešte nevkročila. Penta sa angažuje - zatiaľ - v troch samosprávnych krajoch. Otázka znie - privítať či zatratiť?
Treba povedať jedno: Povesť PG naozaj nie je dobrá. Najmä začiatok podnikania skupiny a obdobie, keď zaznamenávala raketový vzostup, zostávajú netransparentné a portfólio podozrení široké. Problém je sídlo na Cypre, čo je z daňových dôvodov isteže skvelé, dôveru ale nezvyšuje. Agresívny štýl, najmä tzv. nepriateľské ovládnutia firiem, sú na Slovensku nevľúdne prijímané. A občas azda aj právom. V Košiciach je Penta známa ovládnutím zvyškovej časti VSŽ, kde skúpila dokopy asi 70 percent. Dravý a bezohľadný ťah na bránu by sa dal na tzv. obchodných prípadoch ilustrovať dlho. História Penty nie je najlepším odporučením pre investovanie v zdravotníckom biznise. Nie je asi náhodou, že PG sa neobjavila medzi uchádzačmi o správu dôchodkových fondov - v penzijnom sporení sa nastavili také prísne pravidlá pre udelenie licencie, že sa ani nepokúšali.
Na strane druhej faktom je, že máloktorá a. s. je taká sledovaná všetkými orgánmi a dohľadmi, čo s podnikaním, financiami a zákonom majú čosi spoločné. Okrem obvinenia v jednej trestnej veci v ČR, kam úspešne expandovali, však neboli stíhaní a už vôbec nie odsúdení. Ďalší fakt je ten, že na čo siahnu, tam víťazia a zarábajú. Výnimkou sú prípady, keď narazia na politiku - to bola napr. kauza Komárňanských lodeníc, kde Pentu nepustila k biznisu SMK, ktorá mala vlastného "koňa".
Jasné sú zrejme dve skutočnosti. Prvá: Penta je ideálny bubák na strašenie privatizáciou zdravotníctva. Druhá: Penta môže byť aj ideálny investor, ktorý vnesie do systému organizáciu, konkurenciu, výkon a najmä - zdroje. To, že dokázala postaviť na nohy, oživiť a predať - so ziskom, samozrejme - mnohé skapínajúce podniky, je proste fakt. Ak jeden z konateľov tvrdí, že sú pripravení investovať do zdravotníctva niekoľko miliárd, hovoriť o tunelovaní (a pod.), ako už počujeme šírom-šárom, je skoro absurdné.
Isteže, Slovák povie, že sprivatizujú a miesto investovania vykradnú a predajú. No - také jednoduché to nie je. Úrad pre dohľad, ktorý začína fungovať od januára, dostal totiž do vienka toľko regulačných a kontrolných právomocí, že musia stačiť aj na Pentu. Ak povieme, že to bude najsilnejší úrad tohto typu na Slovensku, ani milimeter nepreženieme. (Čiže žiadne "tintítko" ako napr. úrad protimonopolný, telekomunikačný, pre finančný trh, reguláciu sieťových odvetví či verejné obstarávanie.) Penta je firma s kapitálovým zhodnotením v desiatkach miliárd Sk. Každý z piatich majiteľov by mohol zajtra odísť na Bahamy a prevegetovať tam nie jeden, ale sto ľudských životov. Predstava, že risknú basu na pätnásť rokov, len aby vytulelovali štyri vychrtnuté nemocnice, je slovenská ľudová povera.
Samozrejme, ide im o zisk. A čo má byť? Na Slovensku, ako aj v iných postkomunistických bordeloch, nechápeme základnú vec: To, že niekto na niečom zarobí, neznamená, že niekto iný musí na tom istom prerobiť. Väčšina pasažierov a klientov zdravotného systému prerába práve dnes, pretože je zle organizovaný, zle manažovaný a dobre rozkrádaný. Vyhráva úzka množina privilegovaných lekárov a manažérov, dodávatelia zdravotníckych materiálov a techniky, a ešte distribútori, výrobcovia a predajcovia liekov. Títo všetci produkujú dnes v zdravotníctve ZISK - občas ilegálny, občas celkom legálny. Napríklad, čo iného ako hrubý zisk je marža výrobcu a distribútora? Čo iného ako zisk je tá časť obratu lekárne, ktorá v nej zostane a zamestnanci si ju rozdelia na mzde? Veď nikto nemôže existovať zo vzduchu, ani ten, kto robí v systéme financovanom povinnými odvodmi. Tak prečo by nemohli mať zisk tí, ktorí vložia svoje peniaze, upchajú diery, zrušia nepotrebné činnosti a dajú systém do poriadku???
Jeden zo základných problémov zdravotníctva je práve v tom, že rozdelenie zdrojov medzi náklady liečby a všetky ostatné výdavky vrátane odmien tých, ktorí prevádzku zabezpečujú, je zdeformované. Narovnať pomery nemôže štát bez motivácie, ani samospráva s motiváciou nízkou, ani ten, kto sa volá neziskovka len preto, aby nemusel znášať tvrdé rozpočtové obmedzenia. Toto dokáže len podnikateľský subjekt, ktorý si zrátal, že v systéme sú také úspory, ktoré pokryjú náklady reštrukturalizácie i jeho vlastné výnosy v ďalekej budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.