kolegovi Dušanovi C. Ten bol na rozdiel od Rényiho neskôr tiež agentom ŠtB. Spoluprácu podpísal dva roky po Hurnom - 27. 6. 1985. Hurný je dnes štátnym tajomníkom na ministerstve výstavby za SDKÚ.
Zo zoznamu dokumentov v zväzku Dušana C. s krycím menom Tomáš, ktorý dnes archivuje Ústav pamäti národa, vyplýva, že zväzok by mal obsahovať aj dve správy, ktoré napísal dôstojník ŠtB po schôdzke s Hurným. "To, že je to v konkrétnom zväzku, znamená, že sa to týka osoby, o ktorej bol zväzok vedený," hovorí tlačový tajomník ústavu Michal Dzurjanin. Obe správy boli na stranách 29 a 30. Z pôvodne 124-stranového zväzku tajného spolupracovníka Tomáša sa však zachovalo len 46 strán.
Správy sú označené ako AZ-KTS-Spevák č. 7/83 a AZ TS-Asistent č. 8/83. Ide o Hurného krycie mená. Práve v auguste 1983 podpísal Hurný podľa údajov z jeho spisu spoluprácu s ŠtB - preto prestal byť kandidátom tajnej spolupráce a stal sa tajným spolupracovníkom. Čo konkrétne Hurný povedal, nie je známe, keďže dokumenty chýbajú.
V zväzkoch ďalších Hurného kolegov z Geologického prieskumu, ktorí tiež pracovali pre ŠtB - Viliama M. (krycie meno Viktor) a Jána M. (krycie meno Mráz) - sa Hurný nijako nespomína. Zachovalo sa z nich zhruba to isté, ako v Hurného prípade - záväzok k spolupráci s ich podpisom a životopis.
Všetci traja kolegovia na rozdiel od Hurného dostávali od ŠtB aj finančné alebo vecné odmeny - napríklad moskovskú vodku, knihu Tatry alebo rôzne pohostenia v krčme. Dokumenty o tom spolu s dokladmi (pokladničné bloky) sa tiež zachovali. Zrejmé je, že často chodili do zahraničia a plnili rôzne úlohy, ktoré im ŠtB dávala.
Bývalý agent Dušan C. dnes žije v Spišskej Novej Vsi. Povedal, že o svojej minulosti ani o Hurnom nechce hovoriť a zložil telefón. S ďalšími dvomi kolegami sa nám nepodarilo spojiť. Z Hurného zväzku však vyplýva, že to, či Hurný hovorí pravdu, si ŠtB overovala aj u nich.
V Hurného prípade sa okrem záväzku a životopisu zachovali v objektovom zväzku Geológ aj dve správy, ktoré príslušník ŠtB napísal po schôdzke s ním. Hurný eštebákovi rozprával o svojom kolegovi Kamilovi Rényim. Na Rényiho niekto poslal udanie, po ktorom ho vrátili z hraníc, keď sa chystal na dovolenku do Juhoslávie. Rényi nedávno povedal, že Hurného podozrieval celé roky.
Štátny tajomník Hurný podľa premiéra a predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu "so slzami v očiach" tvrdí, že s ŠtB nikdy nespolupracoval a chce svoje meno očistiť na súde. S novinármi však odmieta komunikovať.
Ústav pamäti národa objektový zväzok Geológ na podnik Geologický prieskum stále rekonštruuje.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.