všetci s výnimkou najvyšších papalášov. Ale - nedá sa. Bezprostredné reakcie Dzurindu, Kukana i Gašparoviča boli také zmätené a zaskočené, že vzniká dôvodné podozrenie, že o dátume sa dozvedeli vedno s nami. Nikto im už prekvapenie nedokáže, ale ak jeden sleduje týchto ľudí dlhšie a má ich prečítaných aj s modelmi správania pri takýchto oznámeniach, má skoro jasno v hlave.
Áno, 'krúžila' informácia, že Bush v priebehu roka 2005 príde (keďže údajne dal sľub). Ale o februári a o tom, že privlečie aj Putina a urobia v Bratislave "summit veľmocí", nemali naši politici asi ani tušenia. Veľmi to tak vyzerá. Zjavne vyjašený bol na obrazovke aj tajomník amerického veľvyslanectva. Azda najlepším, hoci stále nepriamym dôkazom, že správa prišla ako blesk z neba, sú vyjadrenia ľudí z Úradu na ochranu ústavných činiteľov, SIS i vnútra, ktorí hromadne vyhlasujú, že žiadne bezpečnostné opatrenia sa zatiaľ nezačali. A druhým dychom priznávajú, že prípravy pri takýchto superakciách sa organizujú omnoho dlhší čas vopred ako sú dva mesiace. Usvedčujúce tiež je, že nikto nemá ani šajnu o konkrétnom mieste, kde sa schôdzka uskutoční (Hrad, Reduta, Topoľčianky?). Navyše, o veľmocenskom summite vo februári (kdekoľvek by bol) predtým svetové médiá ani politici nič nevedeli.
Veci sa preto najskôr zbehli tak, že v utorok ráno si Bush s Putinom zavolali horúcou linkou, dohodli stretnutie (keďže Bush príde do Európy tak či tak), popoludní to vykrámil nejaký ruský úradník a - Slováci si senzačnú správu vypočuli. A následne overovali a - potajomky omdlievali. Iste - je to stále len špekulácia. Ivo Samson napríklad tvrdí, že "o tom" (nehovorí presne o čom) už vedel dva týždne... Hm... Nielen celebrity, aj bezpečnostní analytici si môžu občas vylepšovať imidž, všakáno... Odkiaľ by vedel? A ak Samson vedel, je možné, že by Dzurinda nevedel? A ak Dzurinda vedel, "neukecol" by sa s takou senzáciou v situácii, keď sú médiá zavalené témami typu 22 miliónov SDKÚ, agent Hurný a Kaníkove odvody?
To, či o veci vedeli, alebo zostali obarení, nie je celkom jedno. Ak je podozrenie pravdivé, je dobrým svedectvom suverenity malého štátu v strednej Európe. Musíme byť radi, že prídu. O tom, kde si urobia 'mejdan' a kedy, si rozhodnú riaditelia zemegule separátne. Myšlienka, že by niekto odmietol, sa im javí absurdná. Bude to pritom obrovská záťaž na bezpečnostnú stránku veci, aj na slovenského daňového poplatníka.
Ale - dobre. Platí všetko, čo už narýchlo odznelo v danej súvislosti. Odhliadnuc od procesu, ktorým sme k hostiteľstvu prišli, je to veľké vyznamenanie Slovenska. Americko-ruské summity majú vždy symbolickú hodnotu a na tejto kvalite sa priživia aj dejiská. Ide o zviditeľnenie a reklamu par excellance: Bratislava sa stane na dva dni pupkom sveta, zraz si tu dajú všetky planetárne médiá, toľko zmienok o Slovensku, koľko sa objaví koncom februára, nebolo inokedy po celý rok. Ak hned obídeme politickú rovinu, už len ekonomický prínos bude nevyčísliteľný. Niet pochýb, že aj vyššie spomenuté výdavky daňového poplatníka sa v krátkom čase vrátia.
Analytici sa už zhodli, že výber miesta je odmenou za Dzurindovu "lojalitu" k Bushovej politike. Dá sa súhlasiť s výhradou, že popri lojalite bolo ešte jedno kritérium - štát "novej Európy". A tu sme ani nemali konkurenciu; prvý summit Bush-Putin bol v Slovinsku, v Poľsku bol Bush v tomto roku, Maďari si ťažko pokašľali vzťahy s USA stiahnutím vojsk z Iraku (včera prišli domov) a Čechom zavaril Klaus, ktorého Bush neznáša, odkedy mal konflikt o Iraku s bývalým veľvyslancom USA v Prahe. Napokon, Pobaltie by odmietol Putin - z pochopiteľných dôvodov.
Takže na vec môžeme nazerať aj z inverzného uhla pohľadu: Nebyť Bratislavy, nemali by Bush s Putinom ani kde zložiť hlavy... Museli by sa stretnúť v "starej Európe", kde je však ten základný problém, že protivojnové demonštrácie by boli neskonale masívnejšie ako v Bratislave či inde na východe, kde všelijaké anarchistické, pacifistické a protokomunistické hnutia nemajú masovú základňu. Ak aj budú v Blave nejaké pouličné cirkusy, tak s drvivou väčšinou cezpoľných účastníkov.
Ak udalosťou roka 2004 na Slovensku bol vstup do EÚ, tak udalosťou 2005 bude bez debaty tento summit. Či Dzurinda vedel, či nevedel, že sa chystá, isté je, že má opäť šťastie; nielenže sa zviditeľní v plnej paráde, ale ešte aj na kauzy SDKÚ sa načas zabudne... Ledaže by vymysleli niečo špeciálne - napríklad, v rámci financovania strany by vyrabovali banku. Pri bezpečnostných opatreniach, ktoré sa pripravujú, asi ani to nepôjde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.