spôsob, ako sa podáva a ako sa počas neho správame. Stolovať kultúrne by sme mali vždy, nielen na sviatky, kedy sa snažíme pripraviť slávnostnú tabuľu aj výzdobu bytu.
Slávnostný neznamená drahý, nákladný. Jednoduchý biely obrus je sám osebe slávnostný a dobre na ňom vynikne výzdoba, porcelán, poháre, príbor. Krásny je aj v pastelových farbách. Transparentným obrusom dáme zase vyniknúť kráse dreva.
Ozdobou stola je porcelánový riad. Na polievky používame hlboké taniere, bujóny podávame v bujónových šálkach s uškami. Taniere kladieme asi 2 cm od okraja stola. Na pravú stranu veľký príborový nôž ostrím k tanieru, k ľavej strane tanierov hore hrotom vidličku. Lyžicu dáme vedľa noža naberacou časťou smerom k stredu stola, pred taniere kompótovú alebo kávovú lyžičku rúčkou k stolujúcemu. Na pravú stranu pred nôž dáme pohár na vodu, pivo alebo víno. Príbory pripravíme na stôl pred stolovaním od vonkajšej strany približne k tanierom a to v takom poradí, v akom budeme jesť jednotlivé chody. Poháre dávame vpravo od hrotu noža tiež v takom poradí, v akom sa budú podávať nápoje. Poháre na pivo môžeme priniesť na stôl súčasne s fľašou piva. Ak máme brúsené poháre, nimi zosúladíme starší bohato dekorovaný porcelán. K modernému hladkému sú vhodnejšie priehľadné poháre na stopkách.
Ak počas vianočných sviatkov budeme mať hostí na obed alebo večeru, môžeme hlavné jedlo ponúkať v porciách na tanieri, s prílohou a obložením. Prílohu dáme aj na misu. Misy s ozdobenými jedlami dávame na stôl pred váženého hosťa, ktorý si naberie prvý a potom si ďalší podávajú misy s jedlom zľava doprava. Nezabudnime dať na misy predkladacie príbory - lyžicu a vidličku.
Hostí môžeme ponúkať z mís, vtedy začíname od čela stola tak, že sa postavíme na ľavú stranu k hosťovi a postupujeme smerom doprava. Pri podávaní hlavného chodu najprv ponúkame mäso s omáčkou a až po ňom prílohy. Pri viacerých chodoch ďalšie pokrmy nosíme na stôl až keď sme pozbierali riad z prvého chodu. Zbierame ho zo stola z pravej strany hostí. Všetky jedlá, ktoré servírujeme už na tanieri (na rozdiel od ponúkacieho spôsobu) podávame z pravej strany, takisto sprava nalievame aj nápoje. Predjedlá podávame vždy naporcované na dezertných tanierikoch a zásadne z pravej strany. Ryby pripravené vcelku jeme osobitným príborom na ryby, ak ho nemáme, vtedy bežný. Kosti z ryby dávame na okraj taniera alebo na malý dezertný tanierik.
V čom podávame mäsá: pokrájané na porcie kladieme na plytké mäsové misy, vyprážané na mise a ozdobené podľa sezóny hlávkovým šalátom, kolieskami paradajky, mesiačikmi citróna a vejárikmi uhoriek. Varené mäso (napr. hovädzie) nakrájame natenko, zalejeme niekoľkými lyžicami horúceho vývaru a ozdobíme. Omáčku (napr. paradajkovú, chrenovú) podávame v omáčniku. Pečené mäso pred krájaním mierne ochladíme, aby sa nám netrhalo, potom dáme na misu, polejeme výpekom a necháme v teplej rúre do podávania. Ozdobíme zeleninou podľa sezóny. Studené mäso nakrájame na veľmi tenko a bohatšie ozdobíme zeleninou. V domácom prostredí podávame polievku v polievkovej mise s naberačkou.
Vyzdobme si byt
Ku kúzlu najkrajších sviatkov roka patrí aj výzdoba nášho domova. Nezvyčajne pôsobí už vstup do neho, ak je na dverách hoci aj skromný "uvítací" venček alebo ozdobená vetvička. Adventný veniec či girlandu si dajme z druhej strany dverí (vidíte na snímke). Girlandou môžeme dekorovať aj drevenú truhlicu.
Sviečky sú jedným z nevyhnutných stálic Vianoc. Budú sa dobre vynímať na stole, aj v kyticiach. Kto chce kráčať s módou, mal by dať dekorácii nádych luxusu - sviečky postriekať zlatým sprejom. Ak ich postavíte do misy, obložíte zelenými vetvičkami, zlatými guľami a šiškami, vyčaríte veniec s nádychom luxusu. Nádych luxusu majú aj dva stoly - biely so saténovým obrusom aj poťahmi stoličiek so zlatými stuhami a dekoráciou stola. Luxusne prestretý je stôl s kryštálom, zlatým saténovým obrusom a poťahmi. Nechajte sa inšpirovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.