treba ich telá po zbavení peria či stiahnutí kože dôkladne obhliadnuť. Pri pitvaní skontrolujeme telesné dutiny a vnútorné orgány. Zo zažívacieho traktu si všímame najmä hrvoľ (vtáky), žalúdok, črevá, slezinu, ľadviny a pečeň, na ktorej sa najčastejšie vyskytujú príznaky typické pre určité ochorenie.
Chovateľ neraz poráža zviera už s príznakmi ochorenia alebo evidentne choré s tým, že ho aj skonzumuje. Treba však pamätať na to, že niektorí pôvodcovia nákaz môžu byť nebezpeční aj pre človeka. Choré orgány ani chorobne zmenené časti tela by sme vôbec nemali konzumovať, ostatné by mali prejsť dokonalou tepelnou úpravou.
Ak nájdeme výraznejšie zmeny na pečeni alebo na zažívacom aparáte, odporúča sa vyradiť všetky vnútorné orgány. Pri drobných lokálnych zmenách na mäse, najmä po úraze, tieto časti odstránime - vyrežeme aj so širším okolím.
Všetky vyradené a na konzumáciu nevhodné časti buď spálime, zakopeme hlbšie do zeme a len v ojedinelých prípadoch ich podávame tepelne upravené druhovo nepríbuzným zvieratám, aby sa nestali zdrojom šírenia ochorenia. Zmeny na orgánoch, ktoré vyvolávajú podozrenie z niektorej nákazy, je potrebné konzultovať s veterinárnym lekárom.
Okrem toho je pravidlom, že hydina sa nemá porážať v období pŕchnutia ani kvokania, cicavce v čase ruje. Hormóny, ktoré spôsobujú tieto fyziologické zmeny menia totiž chuť mäsa, niekedy dokonca ovplyvňujú aj jeho pach.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.