hľadajú príčiny, kde urobili chyby, ak ich zvieratá nedosiahli požadovanú jatočnú hmotnosť. Na mnohé otázky však nevedia nájsť odpoveď. Zamýšľajú sa nad tým, či sa ešte oplatí doma chovať ošípané. Veď za peniaze, ktoré vložili do kúpy odstavčiat, krmív, vitamínových prípravkov, prípadne do veterinárných ošetrení, by v supermarkete získali pri rôznych akciách veľa kilogramov mäsa.
Čaro domácej zabíjačky a tradičným spôsobom vyrobené špeciality však v žiadnom obchode nenájdeme. Produkty zhotovené podľa receptov starých mám sú na nezaplatenie. Vráťme sa však k najčastejším príčinám neuspokojivého výkrmu ošípaných v drobnochove. Chovatelia kupujú od producentov prasiatka s priemernou hmotnosťou približne 12 kilogramov, ktoré ešte neboli odstavené od prasnice, alebo odstavčatá vážiace asi 20 kilogramov. A práve prechod do nového prostredia ovplyvňuje úspešnosť ich ďalšieho chovu. Často sa totiž spája s výraznou zmenou výživy.
Ak boli prasiatka prikrmované kŕmnymi zmesami (KZ), pričom hlavné živiny získavali vo forme mlieka od prasnice, štyri až päťkrát za deň im podávame odstredené kravské mlieko. Vždy však iba v takých dávkach, ktoré okamžite skonzumujú. Dnes sú na trhu aj mliečne náhradky špeciálne vyvinuté pre prasiatka, ktoré zabezpečujú ich optimálnu potrebu živín. Mláďatá tieto zmesi dobre prijímajú, pričom musia mať k nim stály prístup. Veľmi vhodné sú granulované kompletné KZ typu Quick start. Svojím zložením sa výrazne odlišujú od dlhoročne používaných zmesí (označované ako SOP, predtým ČOS). Okrem všetkých potrebných živín obsahujú aj acidifikátor, aromatickú látku a oligosacharidy mannánov, ktoré upravujú črevný ekosystém tým (zabraňujú uchyteniu sa mikrobionálnych patogénov na črevnom epiteli). Bežne sa podávajú do hmotnosti odstavčaťa 18 až 22 kilogramov, ale ekonomický efekt ocenia chovatelia aj vtedy, ak ich budú skrmovať do 30 až 35 kilogramov. Pri nízkej spotrebe zmesí dosiahnu - v porovnaní s iným krmivom - vyššie prírastky (vysoká konverzia krmiva, teda premena jeho zložiek na prírastok svaloviny a ďalších zložiek tela zvieraťa ako výsledok látkovej premeny v organizme).
Ďalšou možnosťou, ktorá sa v praxi ešte nerozšírila, je vyrobiť pre uvedenú kategóriu prasiatok kŕmnu zmes doma - svojpomocne. Základom je bielkovinová kŕmna zmes, ktorá obsahuje sójový extrahovaný šrot a mliečnu náhradku. Zmes je aromatizovaná (ošípaná má 200-krát lepší čuch ako človek) a pretože prasiatka sú v prvých týždňoch života náchylne na ochorenia tráviacej sústavy, obohatená je liečivom podľa nariadenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Používa sa v množstve 35 percent a mieša sa s obilninami (jačmeň, pšenica a kukurica). Najlepšie výsledky sa dosahujú, ak chovateľ k 35 percentám tejto doplnkovej kŕmnej zmesi pridá 3,6 kilogramu jačmenného šrotu, 4,3 kilogramu pšeničného šrotu a 1,4 kilogramu kukuričného šrotu. Uvedenú zmes je vhodné podávať do hmotnosti prasiatka 22 až 25 kilogramov.
Autor: MVDr. Ľubomír DZIMKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.