Korzár logo Korzár
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Martina Moravcová kráľovstvo vody nemieni opustiť

Piešťany - Každý, kto raz zavítal do svetoznámeho kúpeľného mesta na Váhu a zašiel na tunajšie kúpalisko Eva, zaraz zistil, že má neopakovateľnú

atmosféru. Možno aj preto sa do tejto vody hrnú adepti súťažného plávania či vodného póla. Eva je proste Eva a od nepamäti ňou bola. No ktovie, či niekedy neskrsne nápad premenovať Evu na Martinu. Prečo? Nuž, vyrastala tu predsa Martina Moravcová. Kráľovná tohto športu u nás, ktorú s poctami vítajú a oslavujú aj na iných "kráľovských dvoroch" - šampionátoch, olympiádach, mítingoch, Svetovom pohári. Publicista Ľubomír Souček napísal o nej knihu. To nebýva zvykom, aby sa vyznavačka tohto odvetvia dostala k čitateľovi v takejto podobe a navyše ešte počas aktívnej kariéry. Dokumentuje to nielen šikovnosť a jedinečnosť našej protagonistky, čo svoj talent zúročila i v budovaní svojho imidžu trebárs prostredníctvom účinkovania v reklame, ale aj jej dosah na slovenský šport vôbec. Nehovoriac už o jej zástoji vo svetovom plávaní. Mama Darina a otec Karol holdovali vode, nuž ich dieťa gény po nich totálne zdedilo. Od šiestich rokov už bola v "tom" až po uši a od začiatku 90. rokov sa drala cieľavedome vpred. Na olympiáde v Barcelone 1992 bola v 16 rokoch najmladšia členka čs. výpravy. Keď na ME 1993 v Sheffielde získala svoju prvú veľkú medailu - striebornú na 100 m v. sp., bolo jasné, že taká osobnosť sa na Slovensku rodí iba z času na čas. Ako uvádzajú oficiálne štatistické zdroje, od roku 1992 až dosiaľ nevynechala až na malú výnimku žiadne vrcholné akcie. Tomu sa povie umenie udržať si stabilnú, vyrovnanú a obdivuhodnú formu.

KAČICA JU NEROZČÚLILA

Počas posledného európskeho šampionátu v krátkom bazéne vo Viedni rozruch spôsobila informácia, že vraj slovenská reprezentantka uvažuje o konci kariéry. No nakoniec sa všetko vysvetlilo, išlo o prostú a "populárnu" kačicu niektorých lovcov senzácií. "Dostala som od kohosi otázku, či plánujem obsadiť budúcoročné majstrovstvá sveta v Montreale. Bez váhania som prikývla, no predsa vyšlo čierne na bielom niečo celkom iné." Ktovie, možno daktorí "dobráci" počujú silnejší tikot biologických hodín než samotná Martina a už by ju chceli vidieť pestovať nemluvňa... A možno to bolo iba nahlas vyslovené želanie niektorej zo súperiek, ktorú naša plavkyňa oberá o pocty. "Nevylučujem, že niekomu aj prekážam. Tým, že stále pretekám," naznačila s úsmevom Moravcová, ktorá sa ale naučila povzniesť nad takéto hriešiky nekorešpondujúce s realitou.

VEDELA, ŽE TO VIE

Rozhodne práve v hlavnom meste Rakúska stálica temp odrazila názory o nejakom ústupe, čo jej menej žičliví pripisovali po olympiáde v Grécku. Ona však vedela svoje a verila si. "Stále som si aj pred olympijským vystúpením hovorila, že mám na to. Škrelo ma však, že som nepredala to, čo som natrénovala. Potom som ale dokázala, že ešte mám na kvalitné výkony, časy." Istú dávku poolympijského sklamania ventilovala hľadaním východiska a väčším úsilím rehabilitovať sa. Priznala, že nenatrafila vo svojom okolí na ľudí, ktorí by ju zatracovali. Naopak, má šťastie na chápajúcich kamarátov. Tí ostatní, čo sú malomyseľní, ju nikdy nezaujímali. "Objektívni vedia, že človek je raz hore a potom zasa dolu. Nedá sa stále plávať špičkovo a na rekordy. U každého príde zlom, keď ako keby dočasne išiel dozadu. Treba to len vedieť zastaviť a nasmerovať sa pôvodným smerom." Plávanie tiež zahltila vlna mladých "žubrienok", ktoré sa derú dopredu. Pre Martinu je ich prítomnosť v bazénoch hodenou rukavicou. Ona však vie najlepšie, že skoro vyletieť výkonnosťou nahor neznamená zostať tam niekoľko sezón. Sú aj také talenty, čo nevydržia námahu, stres, zničujúce tempo a po dvadsiatke odkväcnú. "Tak je to v živote, ale i v športe."

Nedalo sa ešte nevrátiť k nepravdivej replike o konci kariéry a opýtať sa: láka vás ešte ďalšia olympiáda o štyri roky v Číne? "Je to dosť ďaleko. Štyri roky môžu priniesť všeličo, no rada by som pod piatimi kruhmi ešte štartovala. Pravda je však i to, že roky si začínam uvedomovať čím ďalej, tým viac..."

ZÁVÄZOK SI NETREBA PRIPÚŠŤAŤ

Sú odvetvia, ktoré držia na pleciach doslova iba niektorí jednotlivci. Výnimoční a obdarení talentom i pracovitosťou. Martina takto poskytuje pre slovenské plávanie akúsi ochrannú ruku a je jeho veľvyslankyňou. Zaujímavá, no i zaväzujúca rola. "To je, no len do takej miery, do akej si to človek pripúšťa. Nemám ale pocit nejakého záväzku. Ak skončím nadobro, tak mi nikto nebude môcť vyčítať, že som sa tak rozhodla. Všetko, čo robím, robím pre seba a za seba. Naučila som sa ignorovať tlak okolia, inak by som sa musela zblázniť. Plávanie ma naučilo byť psychicky odolnou. V tom je i vysvetlenie toho, prečo niektorí labilnejší neunesú ťarchu zodpovednosti. Pustia si ju príliš k srdcu a pritom to ide mimo nich."

NAJLEPŠÍ NEDOSTÁVAJÚ NAJVIAC

Moravcová nejaký čas hltala skriptá v USA a súťažila v Dallase za tamojšiu univerzitu SMU. Skĺbila bakalárske a magisterské štúdium s náročnými tréningovými dávkami. Odkukala od domácich Američaniek dravosť a neustálu ctižiadostivosť. Naučila sa v existovať v džungli konkurenčných vzťahov, kde ťa ten druhý núti, aby si nezastal, lebo inak prepadneš a zostaneš na dne. Lenže špička vie, prečo to podstupuje. Ak neustane, príde si na svoje. Morálne i hmotne. Pripomíname to preto, lebo práve v tomto roku športový strelec Jozef Gönci otvoril kapitolu nedocenenia lídrov slovenského športu a nevytvárania adekvátnych podmienok. Dokonca naznačil možnosť, že bude reprezentovať inú krajinu. "Ja som o tom neuvažovala, hoci takáto príležitosť by iste bola, ak by som chcela. Športovci tak robia, ak im inde vytvoria primeranejšie zázemie. To, čo Jožo načal, je do istej miery pravda. Aj u nás sú priemernejší športovci v daktorých odvetviach oveľa lepšie honorovaní než tí, čo sa dostali do top spoločnosti olympijských športov. Ak sa chceme udržať na výslní čo najdlhšie i v našom veku, tak musíme mať na to vytvorené predpoklady. Keď raz skončíme dajme tomu po tridsiatke, tak sa skúsenosťami v pracovnom fachu dostaneme na úroveň dvadsaťpäťročného kolegu, čo práve skončil školu. Budeme mať hendikep poznatkov a preto terajšia kompenzácia v podobe viac než priemerného platu by u najlepších v športe mala byť."

BEZ MASY NEČAKAJME ZÁZRAKY

Žiaľ, celkový trend zavše až šikanujúci potreby športuchtivých a prejavujúci sa rušením objektov i bazénov ničí možnosti na prílev talentov. Dokonca absentuje i "základné vzdelanie" - naučiť sa plávať. Gramotnosť v tejto pohybovej aktivite je stagnujúca. "Nemôžeme potom čakať z malej základne ohromný prílev talentov. Prežijú len najvytrvalejší, najsilnejší. Jedna vec je však vyniknúť v juniorskom veku a druhá pokračovať v raste po strednej škole." Pri tejto téme sme Martinu chceli trochu nachytať s tým, aby vymenovala dvadsiatich slovenských plavcov. Zaváhala a potom dodala, že možno by to dokázala, ale musela by poriadne zaloviť v pamäti...

Nakriatli sme ju, či by nechcela absolvovať exhibičné vystúpenia po Slovensku, aby pritiahla na štartovacie bloky ďalšiu omladinu. Zareagovala však pragmaticky. "Sotva by takéto podujatie niečo zásadné vyriešili. Ide o hlbší problém skôr ekonomického charakteru. Nie každý si hlavne na východe krajiny môže dovoliť vrážať peniaze do športového rastu svojich detí," udrela klinec po hlavičke rozhľadená osobnosť vo vode i mimo nej. Vzápätí oprášila spomienky na posledné účinkovanie v našom regióne. Bolo v Košiciach pred takmer desiatimi rokmi. Žiada sa však pripomenúť, že v Levoči býva častejšie vzhľadom na to, že odtiaľ pochádza jej manžel Martin.

Inak Martina si netrúfa predpovedať, či sa bude neskôr venovať trénerstvu. Skôr jej to vychádza tak, že sa preorientuje na inú sféru. "Vo vode som strávila celý doterajší život, takže neviem, čo bude. Chcela by som síce zostať v kontakte s plaveckým športom, no zrejme nie na plný úväzok."

VIANOCE DOMA AJ NA OSTROVE

Tradične trávi vianočné sviatky na ostrove Reúnion, kde sú v závere roka i súťaže, ktoré nevynecháva. Radšej však vychutnáva atmosféru Vianoc v Piešťanoch, kde býva už druhý rok vo svojom dome. Tak to bolo vlani, ale tentoraz si znovu musela program zadeliť medzi posedenie s najbližšími na Slovensku a ďaleko vo svete. "Vianoce sú pravé a nefalšované, také naozajstné, len na Slovensku. V Amerike či na Reúnione to nie je celkom ono." Darčeky vraj rada kupuje s predstihom, no niekedy jej to nevyjde a potom behom "súťaží" i v obchodoch. "Obľubujem kupovať praktické veci, no zakaždým niečo iné, nezháňam rok čo rok rovnaké darčeky."

DO VÁHU BY NIKDY NESKOČILA

Kedysi bolo pasiou hlavne pre piešťanských mládencov dokazovať svoju odvahu skákaním zo Skleného mosta do Váhu. Martina sa na tento háčik však nechytila a nikdy by sa ani nedala na toto dobrodružstvo. "Váh je plytký, všelijaký. Všeličo v ňom pláva, takže nechcela by som prísť k úrazu. A okrem toho v súčasnosti už veľa takých odvážlivcov nie je a keď sa nájdu, tak sú to exhibicionisti, ktorí sa potrebujú takto zviditeľniť alebo im chýba dávka adrenalínu."

DOTAZNÍK

Narodená: 16. januára 1976 v Piešťanoch

Výška: 172 cm

Hmotnosť: 60 kg

Znamenie: Kozorožec

Bydlisko: Piešťany

Vzdelanie: vysokoškolské ekonomické (Southern Methodist University Dallas USA)

Tréner: Steve Collins

Klubová príslušnosť: ŠKP Kúpele Piešťany, trénuje s Lady Mustangs SMU v˙ Dallase.

Najobľúbenejšie jedlo: vyprážaný syr, bryndzové halušky, viedenský rezeň

Najobľúbenejší herci: Meg Ryanová, Julia Robertsová

Najobľúbenejšie filmy: Šiesty zmysel, Matrix, Erin Bronkovich

Najobľúbenejšie farby: čierna, biela

Koníčky: lyžovanie, filmy, nakupovanie

Bilancia v tomto roku...

Na OH v Aténach šiesta na 100 m motýlik a siedma na 100 m v. sp. Na MS v 25 m bazéne v Indianapolise prvá na 100 m motýlik, tretia na 100 m pol. pret. a štvrtá na 50 m motýlik. Na ME v 50 m bazéne v Madride prvá na 100 m motýlik a druhá na 50 m motýlik. Celková víťazka Svetového pohára 2003/04, v priebehu roka vyhrala 14 pretekov SP. Naposledy na ME v krátkom bazéne vo Viedni získala dve zlaté medaily a jednu striebornú v motýľkarskych disciplínach. Dostala sa aj jedenásty raz medzi najúspešnejších športovcov Slovenska. Je šesťnásobná víťazka tejto ankety (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003), okrem toho bola v nej dvakrát druhá a raz tretia.

... a celkove

Z OH (štartovala na troch olympiádach), MS a ME priniesla dovedna počas svojej doterajšej kariéry 64 cenných kovov. V 25-metrovom bazéne na MS a ME vyplávala 44 medailí - z nich 25 zlatých. Na OH 2000 v Sydney získala dve strieborné medaily - na 100 metrov motýlik a 200 metrov voľný spôsob. V krátkom bazéne bola držiteľka troch svetových rekordov, celkove vytvorila 16 európskych rekordov.

Povedala pre média

"V predchádzajúcich rokoch, kým som ešte študovala, nemala som šancu celkove uspieť vo Svetovom pohári. Stihla som len sem-tam niektoré preteky. Okrem toho ako študentka by som podľa amerických predpisov ani nemohla poberať finančné prémie za víťazstvá v SP. Teraz, keď už som absolventkou magisterského štúdia, mám v zime voľný program a môžem si už aj plávaním normálne zarábať."

"Ja vždy plávam na víťazstvo, čiže mojím cieľom sú zlaté medaily. Mne vyhovuje, keď mám viac disciplín, pretože keď v jednej niečo nevyjde, môžem to v inej napraviť."

"Tento rok bol ako na hojdačke. Začiatok dobrý, potom pokles v Aténach a záver znovu výborný."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Let s americkou astronautkou na ISS
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Let s americkou astronautkou na ISS
 8. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 9. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 10. Bývanie v meste predlžuje život
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 794
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 18 555
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 407
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 281
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 389
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 191
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 795
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 525
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 481
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 6 937
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lukáš Garbera kandidát na riaditeľa PKO v Prešove.
Priebežne aktualizované

Športový piatok na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

Trestné stíhanie vranovského primátora pre eurofondy zastavili

Ragan hovorí o spravodlivosti, prokurátor sa odvolal.

Stojisko vo Vranove.
Zamestnanci si prilepšia ešte pred Vianocami.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop