Tento rok pritom začínala s úrovňou cez 41,1 SKK/EUR.
Národná banka Slovenska (NBS) vytiahla do boja proti silnej slovenskej mene všetky zbrane. V priebehu roka štyrikrát znižovala kľúčové úrokové sadzby zhodne o 50 bázických bodov, neodčerpávala z medzibankového trhu prebytočnú likviditu a tiež priamo intervenovala. Pozitívne správy však boli silnejšie. Korunu ťahali na nové maximá informácie o príchode nových automobiliek - juhokórejskej Kia/Hyundai aj amerického Fordu, ako aj zlepšenie ratingu Slovenska agentúrou Fitch aj Standard & Poor's. Pod vývoj kurzu sa tiež v značnej miere podpísali nálady na okolitých trhoch aj na domácej politickej scéne. Makroekonomické ukazovatele o slovenskej ekonomike si väčšinou koruna nevšímala.
S lámaním rekordov začala domáca mena hneď druhý januárový týždeň, keď s pomocou zahraničných hráčov pokorila úrovňou 40,660/710 SKK/EUR historické maximum z mája 2003. Na približne 7 rokov najsilnejšiu úroveň 31,680/730 SKK/USD sa dostala aj voči doláru. V polovici januára poslali kurz pod 40,6 SKK/EUR fámy, že juhokórejská automobilka Kia chce postaviť na Slovensku svoj závod.
Späť k 40,8 SKK/EUR ju však vytlačila nervozita investorov v súvislosti s vyhláseniami poslanca Ivana Šimka, že nevstúpi do koalície, keď na jej čele bude premiér Mikuláš Dzurinda. Schválenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení v parlamente napriek strate väčšiny však pomohlo slovenskej mene v 4. januárovom týždni opäť pod 40,6 SKK/EUR. Zlepšenie ratingu SR agentúrou Fitch Rating stiahlo kurz až k 40,410/450 SKK/EUR, na čo Národná banka Slovenska reagovala verbálnymi intervenciami. Nasledovali informácie o chybne spracovanej štatistike o zahraničnom obchode za rok 2003 a negatívne nálady v stredoeurópskom regióne, v reakcii na to slovenská mena vystrelila až k 41-korunovej hranici.
V úvode druhého mesiaca roka na kurz negatívne vplývali nálady v regióne, pozitívne špekulácie o postavení závodu Kia/Hyundai na Slovensku. Druhý februárový týždeň si domáca mena zapísala nový rekord 40,360/400 SKK/EUR. Následne sa ustálila nad 40,4-korunovou hranicou a ani revízia zahraničnoobchodných čísiel ju nevytlačila nad 40,6 SKK/EUR. Nové historické maximá zaznamenávala slovenská mena aj v marci, keď sa postupne v jeho závere prebojovala až na 40,090 SKK/EUR. NBS sa po prvýkrát v tomto roku rozhodla proti silnejúcej korune zasiahnuť a znížila o 50 bázických bodov kľúčové úrokové sadzby.
V apríli bola slovenská mena hlavne pod vplyvom politiky. Slováci volili nového prezidenta a v referende sa mali vysloviť k predčasným voľbám. Pred Veľkou nocou sa koruna pokúsila prvýkrát vo svojej histórii prelomiť psychologickú 40-korunovú hranicu. Prvé kolo prezidentských volieb, z ktorého nepostúpil koaličný kandidát Eduard Kukan, však kurz poslal späť k 40,2 SKK/EUR. V závere štvrtého mesiaca túto magickú úroveň však prekonala, na čo centrálna banka zareagovala ďalším 50-bodovým znížením úrokov. Pridali sa aj horšie zahraničnoobchodné výsledky a koruna sa vyšvihla na najslabšiu úroveň od konca roka 2003, 40,540/590 SKK/EUR.
V máji sa kurz zosunul postupne z 40,450/500 SKK/EUR až pod 40 SKK/EUR. Zastavilo ho Parlamentné zhromaždenie NATO, kvôli ktorému boli hráči opatrnejší. Už v júni však s pomocou českej kolegyne slovenská mena prelomila hranicu 39,9 SKK/EUR. Verbálne intervencie NBS trh ignoroval, centrálna banka preto vytiahla ďalšiu zbraň. V aukcii svojich pokladničných poukážok odmietla všetky ponuky bánk a trh deň na to zaplavili peniaze zo splatných cenných papierov. Tretí júnový týždeň najskôr NBS dovolila korune zhodnotiť na nový rekord 39,760/780 SKK/EUR, následne však opäť prestala odčerpávať prebytočné zdroje z bankového sektora v repo tendroch. Posledný júnový deň okrem toho po tretíkrát v roku znížila kľúčové sadzby. Siedmy mesiac začala koruna novým rekordom, postupne spadla až na 39,670 SKK/EUR, na čo 8. júla NBS reagovala prvýkrát po vyše roku priamou intervenciou. Vytlačila kurz tesne pod 40 SKK/EUR. Pozitívne nálady na okolitých trhoch pomohli domácej mene časť svojich strát vymazať, v závere júla sa však oslabila k 40,2 SKK/EUR.
V auguste korunu podporila úspešná aukcia 15-ročných štátnych dlhopisov, negatívne vplývali problémy s vykupovaním pozemkov pre Kia/Hyundai a regionálne nálady. Kurz sa hýbal od 39,850 až do 40,340 SKK/EUR. Prvý septembrový týždeň sa koruna hýbala okolo 40,1 SKK/EUR, následne spadla pod 40 SKK/EUR. Na konci deviateho mesiaca sa ustálila okolo tejto psychologickej hranice. Október bol pre slovenskú menu jedným z najpokojnejších mesiacov v roku a koruna bola najstabilnejšia z mien V4. Históriu začala opäť meniť v novembri. Podporila ju správa Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý chválil reformy a ekonomický vývoj na Slovensku. Trh ignoroval verbálne intervencie NBS a hlavne nerezidenti kurz stlačili až pod 39,2 SKK/EUR. Nasledovalo štvrté zníženie úrokov, ktoré však korunu oslabilo len k 39,3 SKK/EUR.
V úvode decembra príchod na Slovensko oznámila americká automobilka Ford a domáca mena sa priblížila k 39-korunovej hranici. Na stredoeurópskych trhoch však zavládla negatívna atmosféra, pričom oslabovali maďarský forint, poľský zlotý aj česká koruna. Pozitívne čísla o slovenskej ekonomike síce korune nepomáhali posilniť, avšak výsledky zahraničného obchodu SR za október a výrazný rast HDP v treťom štvrťroku pravdepodobne bránili jej výraznejšiemu oslabeniu.
Psychologických 39 korún za euro sa podarilo trhu zlomiť 13. decembra, potom koruna nastúpila na vlnu zhodnocovania. Postupne sa prebojovala až k 38,5 SKK/EUR, odkiaľ ju však dva dni pred Vianocami začala vyháňať centrálna banka priamymi intervenciami. Medzi sviatkami by sa mala situácia na devízovom trhu upokojiť a kurz by sa mohol hýbať v pásme 38,750 až 38,900 SKK/EUR. V prípade ďalšieho posilňovania koruny sa však nedajú v závere roka vylúčiť ďalšie priame vstupy NBS na trh.
Krížový kurz koruny voči doláru sa hýbal v intervale 28,8 až 35,4 SKK/USD a bol ovplyvňovaný hlavne vývojom americkej meny na svetových trhoch. Najsilnejšia bola koruna voči doláru v polovici decembra, na 28,8 SKK/USD, čo je najnižšie od mája 1995. Vzájomný pomer českej a slovenskej meny začínal okolo 1,24 SKK/CZK, v auguste sa vyšplhal k 1,28 SKK/CZK. V závere roka končil mierne nižšie, na 1,269 SKK/CZK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.