Korzár logo Korzár

Koruna v roku 2004 lámala rekordy, brzdiť ju musela NBS

Rok 2004 sa pre slovenskú korunu niesol v znamení lámania rekordov. Najsilnejšia bola v závere roka, keď sa jej podarilo priblížiť k 38,5 SKK/EUR.

Tento rok pritom začínala s úrovňou cez 41,1 SKK/EUR.

Národná banka Slovenska (NBS) vytiahla do boja proti silnej slovenskej mene všetky zbrane. V priebehu roka štyrikrát znižovala kľúčové úrokové sadzby zhodne o 50 bázických bodov, neodčerpávala z medzibankového trhu prebytočnú likviditu a tiež priamo intervenovala. Pozitívne správy však boli silnejšie. Korunu ťahali na nové maximá informácie o príchode nových automobiliek - juhokórejskej Kia/Hyundai aj amerického Fordu, ako aj zlepšenie ratingu Slovenska agentúrou Fitch aj Standard & Poor's. Pod vývoj kurzu sa tiež v značnej miere podpísali nálady na okolitých trhoch aj na domácej politickej scéne. Makroekonomické ukazovatele o slovenskej ekonomike si väčšinou koruna nevšímala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S lámaním rekordov začala domáca mena hneď druhý januárový týždeň, keď s pomocou zahraničných hráčov pokorila úrovňou 40,660/710 SKK/EUR historické maximum z mája 2003. Na približne 7 rokov najsilnejšiu úroveň 31,680/730 SKK/USD sa dostala aj voči doláru. V polovici januára poslali kurz pod 40,6 SKK/EUR fámy, že juhokórejská automobilka Kia chce postaviť na Slovensku svoj závod.

Späť k 40,8 SKK/EUR ju však vytlačila nervozita investorov v súvislosti s vyhláseniami poslanca Ivana Šimka, že nevstúpi do koalície, keď na jej čele bude premiér Mikuláš Dzurinda. Schválenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení v parlamente napriek strate väčšiny však pomohlo slovenskej mene v 4. januárovom týždni opäť pod 40,6 SKK/EUR. Zlepšenie ratingu SR agentúrou Fitch Rating stiahlo kurz až k 40,410/450 SKK/EUR, na čo Národná banka Slovenska reagovala verbálnymi intervenciami. Nasledovali informácie o chybne spracovanej štatistike o zahraničnom obchode za rok 2003 a negatívne nálady v stredoeurópskom regióne, v reakcii na to slovenská mena vystrelila až k 41-korunovej hranici.

SkryťVypnúť reklamu

V úvode druhého mesiaca roka na kurz negatívne vplývali nálady v regióne, pozitívne špekulácie o postavení závodu Kia/Hyundai na Slovensku. Druhý februárový týždeň si domáca mena zapísala nový rekord 40,360/400 SKK/EUR. Následne sa ustálila nad 40,4-korunovou hranicou a ani revízia zahraničnoobchodných čísiel ju nevytlačila nad 40,6 SKK/EUR. Nové historické maximá zaznamenávala slovenská mena aj v marci, keď sa postupne v jeho závere prebojovala až na 40,090 SKK/EUR. NBS sa po prvýkrát v tomto roku rozhodla proti silnejúcej korune zasiahnuť a znížila o 50 bázických bodov kľúčové úrokové sadzby.

V apríli bola slovenská mena hlavne pod vplyvom politiky. Slováci volili nového prezidenta a v referende sa mali vysloviť k predčasným voľbám. Pred Veľkou nocou sa koruna pokúsila prvýkrát vo svojej histórii prelomiť psychologickú 40-korunovú hranicu. Prvé kolo prezidentských volieb, z ktorého nepostúpil koaličný kandidát Eduard Kukan, však kurz poslal späť k 40,2 SKK/EUR. V závere štvrtého mesiaca túto magickú úroveň však prekonala, na čo centrálna banka zareagovala ďalším 50-bodovým znížením úrokov. Pridali sa aj horšie zahraničnoobchodné výsledky a koruna sa vyšvihla na najslabšiu úroveň od konca roka 2003, 40,540/590 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

V máji sa kurz zosunul postupne z 40,450/500 SKK/EUR až pod 40 SKK/EUR. Zastavilo ho Parlamentné zhromaždenie NATO, kvôli ktorému boli hráči opatrnejší. Už v júni však s pomocou českej kolegyne slovenská mena prelomila hranicu 39,9 SKK/EUR. Verbálne intervencie NBS trh ignoroval, centrálna banka preto vytiahla ďalšiu zbraň. V aukcii svojich pokladničných poukážok odmietla všetky ponuky bánk a trh deň na to zaplavili peniaze zo splatných cenných papierov. Tretí júnový týždeň najskôr NBS dovolila korune zhodnotiť na nový rekord 39,760/780 SKK/EUR, následne však opäť prestala odčerpávať prebytočné zdroje z bankového sektora v repo tendroch. Posledný júnový deň okrem toho po tretíkrát v roku znížila kľúčové sadzby. Siedmy mesiac začala koruna novým rekordom, postupne spadla až na 39,670 SKK/EUR, na čo 8. júla NBS reagovala prvýkrát po vyše roku priamou intervenciou. Vytlačila kurz tesne pod 40 SKK/EUR. Pozitívne nálady na okolitých trhoch pomohli domácej mene časť svojich strát vymazať, v závere júla sa však oslabila k 40,2 SKK/EUR.

V auguste korunu podporila úspešná aukcia 15-ročných štátnych dlhopisov, negatívne vplývali problémy s vykupovaním pozemkov pre Kia/Hyundai a regionálne nálady. Kurz sa hýbal od 39,850 až do 40,340 SKK/EUR. Prvý septembrový týždeň sa koruna hýbala okolo 40,1 SKK/EUR, následne spadla pod 40 SKK/EUR. Na konci deviateho mesiaca sa ustálila okolo tejto psychologickej hranice. Október bol pre slovenskú menu jedným z najpokojnejších mesiacov v roku a koruna bola najstabilnejšia z mien V4. Históriu začala opäť meniť v novembri. Podporila ju správa Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý chválil reformy a ekonomický vývoj na Slovensku. Trh ignoroval verbálne intervencie NBS a hlavne nerezidenti kurz stlačili až pod 39,2 SKK/EUR. Nasledovalo štvrté zníženie úrokov, ktoré však korunu oslabilo len k 39,3 SKK/EUR.

V úvode decembra príchod na Slovensko oznámila americká automobilka Ford a domáca mena sa priblížila k 39-korunovej hranici. Na stredoeurópskych trhoch však zavládla negatívna atmosféra, pričom oslabovali maďarský forint, poľský zlotý aj česká koruna. Pozitívne čísla o slovenskej ekonomike síce korune nepomáhali posilniť, avšak výsledky zahraničného obchodu SR za október a výrazný rast HDP v treťom štvrťroku pravdepodobne bránili jej výraznejšiemu oslabeniu.

Psychologických 39 korún za euro sa podarilo trhu zlomiť 13. decembra, potom koruna nastúpila na vlnu zhodnocovania. Postupne sa prebojovala až k 38,5 SKK/EUR, odkiaľ ju však dva dni pred Vianocami začala vyháňať centrálna banka priamymi intervenciami. Medzi sviatkami by sa mala situácia na devízovom trhu upokojiť a kurz by sa mohol hýbať v pásme 38,750 až 38,900 SKK/EUR. V prípade ďalšieho posilňovania koruny sa však nedajú v závere roka vylúčiť ďalšie priame vstupy NBS na trh.

Krížový kurz koruny voči doláru sa hýbal v intervale 28,8 až 35,4 SKK/USD a bol ovplyvňovaný hlavne vývojom americkej meny na svetových trhoch. Najsilnejšia bola koruna voči doláru v polovici decembra, na 28,8 SKK/USD, čo je najnižšie od mája 1995. Vzájomný pomer českej a slovenskej meny začínal okolo 1,24 SKK/CZK, v auguste sa vyšplhal k 1,28 SKK/CZK. V závere roka končil mierne nižšie, na 1,269 SKK/CZK.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 019
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 923
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 479
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 219
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 654
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 019
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 923
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 479
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 219
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 654
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu