Korzár logo Korzár

Idylické pláže v Ázii sa zmenili na miesto smrti

Vojaci hľadajú telá v korunách stromov, rodiny pátrajú po svojich blízkych medzi mŕtvolami na plážach a záchranári hľadajú nezvestných turistov,

ktorí sa na vianočnú dovolenku vybrali na malebné koralové ostrovy. Taký je najbežnejší obrázok v krajinách južnej a juhovýchodnej Ázie, ktorých pobrežnými oblasťami sa v nedeľu prehnali prívalové vlny cunami, pričom podľa najnovšej bilancie zabili takmer 20 000 ľudí. Palmami lemované rajské pláže v južnej Ázii: v Thajsku, na Srí Lanke, v Malajzii, Indii a na Maldivách, sa v okamihu stali miestom zmaru, smrti a ničoty. To všetko má na svedomí najsilnejšie zemetrasenie za posledných 40 rokov, ktoré v nedeľu skoro ráno postihlo indonézsky ostrov Sumatra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodné humanitárne agentúry do regiónu urgentne vyslali záchranárov, základné vybavenie a humanitárnu pomoc - existujú totiž obavy z vypuknutia epidémií a znečistenia zdrojov pitnej vody. "Strašne to tu zapácha..., ľudské telá sú prepletené s uhynutými psami, rybami, mačkami, kozami," povedal plukovník námornej pechoty Buyung Lelana, šéf záchranárov v sumatrianskej provincii Atjeh. Dobrovoľníci balia telá obetí do sarongov a odnášajú ich do provizórnych márnic. Mnohým nemocniciam chýba miesto na sústreďovanie mŕtvych tiel.

Medzi obeťami sú aj zahraniční turisti. Medzinárodný výbor Červeného kríža a Červeného polmesiaca už na pomoc obetiam zemetrasenia a cunami vyčlenil 7,5 milióna švajčiarskych frankov. Na poskytnutie pomoci opakovane vyzýva aj srílanská prezidentka Čandrika Kumaratungová. "Nie sme vybavení na to, aby sme sa dokázali vysporiadať s následkami takej pohromy, lebo sme nič podobné doteraz nezažili," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

V podobnej situácii ako tisíce ľudí na Srí Lanke, ktorí sú od nedele bez strechy nad hlavou, sú aj obyvatelia pobrežných dedín na juhovýchode Indie. Noc prebdeli pod provizórnymi prístreškami, keďže sa báli, že ďalšie prívalové vlny by ich zastihli v spánku. Vyše 200 hinduistických pútnikov sa vybralo na pláže, kde za návrat nezvestných rybárov obetovali jedlo.

Zrejme najviac postihnutými regiónmi v Indii sú Andamanské a Nikobarské ostrovy, ktoré ležia najbližšie k epicentru zemetrasenia. Podľa odhadov si zemetrasenie a následné cunami na týchto ostrovoch vyžiadali najmenej 3000 obetí. Úrady pripúšťajú, že ich počet sa ešte môže zvýšiť. Väčšina z ostrovov, ktoré sú súčasťou Nikobár a Andamán, sú pre turistov neprístupné. Žije na nich viacero primitívnych kmeňov, ale na miestnej leteckej základni slúžilo aj 68 vojakov a spolu s nimi tam žili aj ich rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Cunami boli také silné, že ničili aj lode zakotvené pri 6000 kilometrov vzdialenom pobreží východnej Afriky, kde bolo zaplavených viacero lokalít. O život prišlo niekoľko ľudí. Na Maldivách prírodná katastrofa napáchala, zdá sa, len menšie škody, i keď kvôli problémom v spojení zatiaľ nie je možné stanoviť presný počet obetí, zranených či rozsah škôd.

Mnohé rodiny v Európe znepokojuje osud ich príbuzných, ktorí sa vybrali dovolenkovať do juhovýchodnej Ázie. Zatiaľ je známe, že na Srí Lanke zahynulo 70 zahraničných turistov, medzi nimi by malo byť najmenej deväť Japoncov.

Pokračuje evakuácia turistov do bezpečných oblastí alebo do väčších miest, aby tam čakali na ošetrenie alebo na presun do vlasti charterovými letmi. Mnohí z cudzincov, ktorí prežili, sa sťažujú na nedostatok vody a jedla. Z hotelov a reštaurácií v turistickom raji na juhu Thajska sa stali ruiny, o ktoré prívalové vlny rozbíjali motorové rýchločlny.

Podľa oficiálne potvrdených informácií na Srí Lanke zahynuli dvaja Američania a v Thajsku jeden občan USA. Na thajskom Phukete prišli o život aj dvaja Belgičania a 17 ich je nezvestných. Zahynuli tam aj dvaja Dáni, dvaja Švédi, jeden Novozélanďan, jeden turista z Taiwanu a jeden Brit. Nezvestných je aj viacero talianskych turistov. Ministerstvá zahraničných vecí západných štátov sa snažia získať čo najviac informácií z postihnutých oblastí, kde ale telekomunikačná sieť funguje len s problémami. Na thajskom Phukete viaceré diplomatické zastúpenia vyslali konzulárnych úradníkov, aby pomáhali turistom. Slovenským turistom je dispozícii slovenský konzul Igor Niebel.

* * *

Bangkok (TASR) - V Thajsku pokračuje evakuácia turistov. "Z nášho pohľadu je dôležité, že podľa doterajších oficiálnych informácií nie je medzi obeťami zatiaľ žiaden slovenský občan. Mali sme zatiaľ jedno ľahké zranenie - zlomenú ruku a pár odrenín, a to je zatiaľ, našťastie, všetko," uviedol slovenský veľvyslanec Tomášik. "Na turistickom ostrove Phuket je náš konzul Igor Niebel, ktorý sa snaží pomôcť našim občanom priamo na mieste," dodal veľvyslanec.

Medzi obeťami je aj Poom Jensen, 21-ročný vnuk thajského kráľa Ramu IX. Pchúmipchóna Adundéta.

* * *

Canberra (TASR) - Výstražný systém pred cunami pre región Indického oceánu by poskytol dostatok času na uchýlenie sa do bezpečia ľudom z krajín, kde si nedeľňajšie ničivé vlny cunami vyžiadali tisícky obetí. Uviedli to austrálski vedci. Na miestach, ktoré boli v bezprostrednej blízkosti epicentra mohutného podmorského zemetrasenia so silou deväť stupňov Richterovej stupnice, by však akýkoľvek výstražný systém bol zbytočný. Varovný systém pred cunami, o akom hovoria austrálski vedci, je už v činnosti v Pacifiku.

V prípade, ak sa potrebná informácia nesprostredkuje správnym spôsobom, môžu vzniknúť potenciálne problémy. Mnoho ľudí totiž v nedeľu namiesto toho, aby sa dali na únik, išlo na pláže a prizeralo sa prírodnému živlu. Efektívny výstražný systém pred cunami je nákladný, pretože treba informovať políciu, miestne služby a jednotlivcov. Ďalším problémom je, že cunami sa pri podmorskom zemetrasení niekedy neprejavia a ľudia by pri evakuácii do vyššie položených miest mohli pri planom poplachu utrpieť ujmu na živote alebo zdraví.

Reťazová reakcia, ktorá vytvorila smrtiace prílivové vlny, vznikla 10 kilometrov pod oceánskym dnom. Geologické platne na seba narazili a došlo k ich prudkému pohybu, pričom na dne vytvorili vydutinu vysokú až 10 metrov a dlhú niekoľko stoviek kilometrov. "Je to ako pohnúť obrovským veslom na dne mora," objasnil David Booth, seizmológ Britského geologického prieskumu. "Pohol sa obrovský stĺp vody, hovoríme o miliardách ton. Je to enormné narušenie."

Cunami - dlhé ploché morské vlny, sa pohybovali rýchlosťou 800 kilometrov za hodinu a na dosiahnutie pobrežia Srí Lanky potrebovali dve hodiny. Cunami nie je jedna, ale séria vĺn pohybujúcich sa oceánom. Vyvoláva ich zemetrasenie, ale aj zosuvy pôdy, erupcie vulkánov a dokonca aj dopady meteoritov. Pri cunami sa vlny typicky vysielajú v smere protikladnom k seizmickému narušeniu. V prípade sumatrianskeho zemetrasenie sa zlom ťahal zo severu na juh, a tak cunami smerovala na západ a východ.

Zemetrasenie s epicentrom neďaleko indonézskeho ostrova Sumatra bolo najmocnejšie od roku 1964, keď otrasy zeme so silou 9,2 stupňa Richterovej stupnice zasiahli Aljašku. Vtedy došlo k najmenej šiestim silným dotrasom, jeden z nich so silou 7,3 stupňa.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 108
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 964
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 660
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 531
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 376
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 413
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 451
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 306
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 531
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 376
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 413
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 451
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 306
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu