Tieto právomoci pôrodným asistentkám priznáva vyhláška už dva mesiace.
Vyhlášku o činnosti pôrodnej asistentky Slovensko muselo prijať po vstupe do Európskej únie. V pôvodných členských krajinách je bežné, že sa o rodičku stará pôrodná asistentka.
"V Rakúsku napríklad platí zákon o pôrodných babiciach, ktorý presne hovorí o právach a povinnostiach tehotnej ženy a babice. Tehotná žena je povinná vybrať si pôrodnú asistentku," hovorí Roland Wagner zo združenia Pro Natal, ktoré v Bratislave organizuje cvičenia pre tehotné a prípravu na pôrod.
"Slovenská legislatíva prvýkrát v histórii hovorí o kompetenciách pre pôrodné asistentky," povedala odborná asistentka Adriana Repková zo Slovenskej zdravotníckej univerzity. Rozsah právomocí pôrodných asistentiek však nie je taký, ako je v Európe bežné. Repková to pripisuje aj "historickým skúsenostiam" - na Slovensku sme zvyknutí, že pôrod patrí do rúk lekára.
Slovenské pôrodné asistentky musia stále väčšinu výkonov robiť v zdravotníckom zariadení a iba vtedy, keď o tom rozhodne lekár. "V zahraničí sa môže pôrodná asistentka starať o gravidnú ženu samostatne a žena sa sama rozhodne, či bude chodiť k nej, alebo ku gynekológovi," hovorí Gabriela Mastičová zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Komora presadzuje zmenu vyhlášky, pretože tá dnes podľa Mastičovej "obmedzuje rovnosť povolania", lebo slovenská pôrodná asistentka nemôže vykonávať to, čo asistentka v iných krajinách. Ak by si chcela hľadať prácu v zahraničí, chýba jej potom prax.
"Pôrodné asistentky máme vzdelané v súlade s požiadavkami únie. Keď nastupujú do praxe, majú za sebou 50 odvedených pôrodov, čo je viac, ako má lekár po absolvovaní lekárskej fakulty," hovorí Repková.
Psychofyzickú prípravu rodičky na pôrod, starostlivosť o pacientku po pôrode, ošetrenie novorodenca a ďalšie výkony by mali pôrodným asistentkám už od januára preplácať zdravotné poisťovne. Vyplýva to z Katalógu zdravotníckych výkonov, ktorý vydala vláda. Poisťovňa však s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ktorými sú teraz aj pôrodné asistentky, nemusí uzatvoriť zmluvu.
Generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Peter Kalenčík hovorí, že poisťovňa už rokuje s komorou sestier a pôrodných asistentiek o obsahu zmlúv. "Ak bude o takéto služby záujem aj zo strany našich poisteniek, budeme ústretoví."
Ostatné poisťovne zatiaľ konkrétne na otázku neodpovedali.
Autor: ah
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.