minulému roku takmer dvakrát toľko a v porovnaní s rokom 2002 asi päťkrát viac.
Väčšina z nich sa orientovala na automobilový priemysel, čo potvrdzuje, že veľké automobilové investície PSA Peugeot Citroen či už zabehnutý Volkswagen pritiahli prvú vlnu dodávateľov. Blízkosť automobiliek prilákala napríklad nemeckého výrobcu autodoplnkov a klimatizácie Visteon, rakúsku firmu Miba či oceliarsku firmu Arcelor, ktorá bude dodávať plechy pre PSA a bratislavský Volkswagen.
Svojich dodávateľov, ktorí sa rozhodli usídliť na Slovensku, získal aj galantský výrobca elektroniky Samsung. Ten sa okrem toho začiatkom roka rozhodol urobiť zo slovenskej Galanty centrum pre strednú a východnú Európu a zrušil niektoré svoje prevádzky v zahraničí.
Podľa odhadov investičnej agentúry SARIO sa v tomto roku zrealizovalo 46 projektov v celkovej hodnote 70 miliárd korún, ktoré v horizonte troch rokov priamo utvoria asi 13 500 pracovných miest.
Azda najväčšou udalosťou a zároveň najväčšou investíciou v tomto roku bol príchod kórejskej automobilky Kia/Hyundai, ktorá svoj zámer postaviť závod pri Žiline oficiálne oznámila 2. marca. V novom závode, ktorý sa už začal stavať, sa má od roku 2007 vyrábať asi 200-tisíc áut ročne. Zamestnať by mal asi 2400 ľudí. Odhaduje sa, že nepriamo vznikne ďalších niekoľko tisíc pracovných miest.
Ďalšou významnou investíciou tohto roku je projekt americkej automobilky Ford a nemeckej firmy Getrag, ktoré do nového závodu na výrobu prevodoviek plánujú investovať 11,7 až 14 miliárd korún.
Tohtoročné ohlásené investície naznačujú, že sa postupne začína meniť ich charakter. Okrem automobilové priemyslu sa objavili aj prvé lastovičky signalizujúce záujem investorov charakteristických náročnejšou výrobou. Išlo napríklad o rozhodnutie americkej firmy Johson Controls, ktorá chce v Trenčíne založiť vývojové centrum pre strednú a východnú Európu. Záujem bude mať predovšetkým o vysokokvalifikovaných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
Viac ako po iné roky sa investori nerozhodovali len pre západné Slovensko, ale začali objavovať aj východ krajiny. Jedným z dôvodov je aj štedrejšia štátna podpora v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou. V rokoch 2003 a 2004 poskytlo Slovensko zahraničným investorom 7,5 miliardy korún vo forme stimulov a ďalších 7,4 miliardy ako úľavu na dani.
Agentúra SARIO, ale aj Národná banka Slovenska predpokladajú, že prílev investícii sa nespomalí ani v roku 2005 a ich objem by mal byť vyšší ako tento rok. Slovensko si tak aj na budúci rok obháji pozíciu regionálneho lídra v lákaní investícií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.