obžalovaní už boli podľa nej prvostupňovo odsúdení na doživotný respektíve. výnimočný trest odňatia slobody.
"Sú to všetko prípady recidivistov, ktorí sa dopustili najmenej troch násilných deliktov," vyhlásil minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Dodal, že prehnané obavy niektorých poslancov z tohto inštitútu pri schvaľovaní novely Trestného zákona v parlamente "sa zjavne nepotvrdzujú" a jeho prijatie považuje za "krok správnym smerom".
Princíp zásady trikrát a dosť, ktorá sa v slovenskom trestnom práve používa od septembra 2003, je založený na skúsenosti, že relatívne malá skupina recidivistov pácha veľký objem násilnej trestnej činnosti. Lipšic tvrdí, že "ak sa podarí týchto páchateľov vyselektovať a izolovať od spoločnosti, malo by sa to v priebehu niekoľkých rokov výrazne prejaviť na poklese kriminality". Upozorňuje však, že ani táto zásada nie je všeliekom na kriminalitu.
Na doživotie bol podľa zásady trikrát a dosť Okresným súdom v Galante odsúdený 56-ročný Ľudovít V. za ublíženie na zdraví. Skutok spáchal 19. októbra 2003, teda len mesiac a pol po tom, ako začala platiť novela Trestného zákona. Predtým bol v roku 1985 odsúdený na šesť rokov pre pohlavné zneužívanie ako obzvlášť nebezpečný recidivista. V roku 1995 dostal od súdu trest sedem rokov pre pokus o ublíženie na zdraví. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, obžalovaný sa odvolal.
Zásadu trikrát a dosť uplatnil aj Okresný súd v Trnave v prípade 44-ročného Ľudovíta D. trestne stíhaného pre lúpež. Dopustil sa jej 22. novembra minulého roka. Predtým bol v roku 1982 a 1995 odsúdený pre rovnaký trestný čin. Prvýkrát vo väzení pobudol štyri, druhýkrát tri roky. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.