humanitárnu pomoc, aj keď je jej dostatok. Záchranári v provincii Aceh medzi hromadami mŕtvol stále nachádzajú aj živých ľudí. Postihnuté oblasti sú naďalej odrezané od sveta pre zničené mosty a cesty, armáda preto pozostalým zhadzuje pomoc zo vzduchu.
Väčšina zahraničnej humanitárnej pomoci stále ľuďom v núdzi nedorazila. V najväčšom meste na postihnutom ostrove Sumatra v Medane panuje nedostatok palív, ktorý spôsobil na miestnom letisku dopravný kolaps.
"Pomoci je dostatok. Je jej tak veľa, že je problém zaparkovať lietadlá na letisku v Medane," povedal vládny predstaviteľ Purnomo Sidik, ktorý má pomoc na starosti. Hrozné príbehy prichádzali z mestečka Meulaboh, ktoré tsunami zničilo na 75 percent. Mesto podľa miestneho vojenského veliteľa kapitána Bachtiara zasiahlo až sedem po sebe idúcich vĺn tsunami. Keď do mesta dorazili vojenskí posily, hladujúci obyvatelia vyberali z blata všetko, čo sa dalo jesť. V hlavnom meste provincie v Banda Aceh pochovali za 24 hodín 2 500 tiel, ďalšie však ešte stále ležia na uliciach a plávajú v rieke. Riziko epidémie stále visí vo vzduchu. Starať sa o ranených nestíha ani miestna nemocnica.
Katastrofa v Indonézii vyvolala tiež obrovskú vlnu kriminality, a to aj v mestách, ktoré tsunami nepostihlo. V meste Lhokseumawe na severnom pobreží Sumatry kriminálnici šírili falošné zvesti o ďalšej vlne, aby obyvatelia ušli a oni mohli nerušene rabovať. V Indonézii podľa posledných údajov zomrelo na následky tsunami viac ako 52 000 ľudí. OSN odhadla, že toto číslo môže ešte vzrásť až na 80 000.
Autor: Thief River Falls (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.