Holandsku a Belgicku stať len treťou krajinou, ktorá prizná homosexuálom rovnaké práva, aké majú heterosexuálni manželia.
Návrh zákona plne zrovnoprávňuje zväzky homosexuálov s heterosexuálnymi manželstvami v oblastiach ako dôchodky, dedičstvo a rozvod. Homosexuáli by tiež mohli adoptovať deti, čo je právo, ktoré zatiaľ majú len v Holandsku.
"Uznanie práv homosexuálov eliminuje neoprávnenú diskrimináciu," povedala podpredsedníčka vlády María Teresa Fernandez de la Vega na tlačovej konferencii po zasadnutí kabinetu. Očakáva sa, že zákon predloženia vo februári parlamentu, ktorým by mal prejsť pri podpore ľavicových a regionálnych strán. Proti zákonu vystúpila najmä španielska katolícka cirkev, ktorá v nedávnom dokumente označila homosexualitu za "inherentne zlé správanie".
Podľa opozičných konzervatívcov by zväzky homosexuálov nemali byť nazývané manželstvami a nemali by zahŕňať právo na adopciu. Poradná Štátna rada taktiež upozornila vládu, aby v spoločensky natoľko kontroverznej otázke postupovala opatrne. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že sobáše osôb rovnakého pohlavia schvaľujú dve tretiny Španielov, avšak "niektoré segmenty sú veľmi zdržanlivé," konštatoval denník El País.
Väčšina západoeurópskych krajín uznáva určitú formu homosexuálnych zväzkov bez priznania štatútu manželstva. Len Holandsko, Belgicko, niektoré kanadské provincie a americký štát Massachusetts legalizovali sobáše homosexuálov.
Sobáše homosexuálov sú súčasťou "spoločenskej revolúcie" pripisovanej vláde socialistov premiéra José Luisa Rodrígueza Zapatera, ktorá sa tiež pustila do riešenia problému násilia voči ženám a zamýšľa uľahčiť rozvody. Určité formy občianskeho zväzku sú v platnosti vo väčšine zo 17 autonómnych regiónov Španielska, celonárodne však neexistuje zákonná ochrana homosexuálnych párov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.