neistý. Podľa oficiálnych údajov je z asi 2 400 obetí viac ako 700 cudzincov. Thajsko upravilo počet nezvestných na 6 130, premiér Thaksin Šinawatra však predpokladá, že až 80 percent nezvestných zrejme už nežije, pričom väčšina z nich môžu byť turisti. Celkovo je nezvestných 3722 turistov, z toho najviac zo Švédska a Nemecka (po 1 000), z Talianska (600), Nórska 445 a Českej republiky (152).
Najhoršie postihnuté boli strediská Phuket, Khao Lak a Phi Phi, kde na pláže vyplavuje stovky mŕtvych tiel. Miestne úrady by ich najradšej okamžite pochovali, no západné krajiny žiadajú zachovanie telesných pozostatkov kvôli identifikácii. V oblasti je však málo chladiacich boxov a rozklad tiel pri vysokých teplotách zhoršuje nielen ich identifikáciu, ale aj hygienickú situáciu. Thajská vláda síce západným krajinám sľúbila dostatok času na odbornú identifikáciu obetí, no objavujú sa správy o hromadných kremáciách, čo však minister zahraničia Surakiart Sathirathai popiera. "Nie je pravda, že hromadne pochovávame a spaľujeme aj zahraničných turistov," zdôraznil. Aj thajský minister vnútra Bhokin Bhalakula ubezpečil, že žiadnu obeť nepochovajú bez testu DNA dokazujúceho, že nejde o thajského občana.
Postupujúci rozklad pozostatkov však za pár dní znemožní identifikáciu mŕtvych. Fotografie sú už teraz nepoužiteľné, čoskoro budú aj odtlačky prstov. Použiť sa budú dať len testy DNA a zubné odtlačky, ich porovnanie s údajmi z desiatok krajín však môže trvať mesiace. Thajská vláda po rokovaniach so západnými predstaviteľmi uvažuje buď o prevoze všetkých telesných pozostatkov na jedno miesto, pravdepodobne v blízkosti letiska alebo o vyslaní zahraničných expertov na všetky miesta, kde sú mŕtvoly zhromaždené.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.