Ako treba postupovať, keď nie je spôsobilý napísať vlastnoručný závet ani ho podpísať. Musí v takom prípade závet napísať notár, alebo postačí, keď ho podpíšu svedkovia?
Zn.: Kto podpíše závet?
Odpoveď: Osoby, ktoré nemôžu písať alebo čítať, ale inak sú spôsobilé zriadiť závet, môžu prejaviť svoju poslednú vôľu pred troma súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a svedkami podpísaná. Závetca musí pred troma spôsobilými svedkami potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom závetu môže byť len osoba na veci nezúčastnená (nemôže byť ním závetom povolaný ani zákonný dedič), ktorá nie je ani v nijakom blízkom pomere ku ktorémukoľvek z dedičov. Pisateľom môže byť svedok, nie však predčítavateľ. Totožnosť pisateľa a predčítateľa zákon vylučuje. O predčítateľovi platí to isté ako o pisateľovi, predčítateľ nemôže byť pisateľom závetu. Zákon ďalej vyžaduje, aby v listine boli uvedené, že závetca nemôže písať alebo čítať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom potvrdil poručiteľ, že listina obsahuje jeho pravú vôľu.
Listina tejto formy a obsahu sa vyžaduje napr. aj pre závet nevidomých osôb. Pre nepočujúcich, ktorí nemôžu čítať alebo písať, zákon navyše vyžaduje, aby svedkovia ovládali znakovú reč a aby listina bola do tejto reči pretlmočená.
Každý však môže prejaviť svoju poslednú vôľu do notárskej zápisnice. Ak ide o maloletých, starších ako 15 rokov, jedine táto forma je pre zriadenie závetu prípustná. Ak spisuje notár notársku zápisnicu s osobou, ktorá nemôže čítať alebo písať, priberie dvoch svedkov úkonu. Títo svedkovia musia byť prítomní pri prejave vôle poručiteľa o tom, čo sa má pojať do zápisnice, pri prečítaní zápisnice a jej schválení poručiteľom. Ak je závetca hluchý alebo nemý, avšak môže čítať a písať, musí notársku zápisnicu prečítať a k nej vlastnou rukou pripísať, že ju čítal a že ju schvaľuje.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.