vám ponúkame prehľad dlhosrstých druhov. Na budúce si predstavíme krátkosrsté.
Šeltia - je to morča s dlhou, hladkou, splývavou, srsťou, ktorá je bez akéhokoľvek víru. Na hlave má šeltia srsť krátku, od očí k ušiam sa predlžuje a za ušami je už srsť dlhá a pozdĺž tela splýva voľne dolu. Na tvári je žiaduca dlhá srsť, ktorej sa hovorí licousy, avšak zďaleka sa nevyskytuje u všetkých jedincov. Kvalitné morčatá tohoto druhu majú celkom bežne dlhú srsť okolo 20 cm. Nie je teda problém dosiahnuť túto dĺžku, ale udržať ju kvalitnú a nesplstnatenú je veľmi náročné a vyžaduje neustálu údržbu.
Coronet - je to morča s rovnou splývavou srsťou, ktorá má rozetu na hlave "korunku". Presnejšie na čele medzi očami a ušami. Stredový bod tejto rozety je veľkosti špendlíkovej hlavičky a musí vytvárať pravidelný, kruhový tvar. Pokiaľ je stredový bod tejto rozety väčší, je to považované za vadu. Coronet je plemeno ktoré vzniklo v Anglicku, spojením šeltie a cresteda (hladké, krátkosrsté morča s korunkou). Po šeltii zdedil coronet dlhú splývavú srsť, ktorá padá od hlavy dozadu a volne splýva pozdĺž tela. Crested dal tejto rase výraznú čelnú rozetu. Je to plemeno veľmi obľúbené a medzi chovateľmi veľmi rozšírené.
Peruánec - táto rasa má srsť na hlave rovnakú dĺžku ako ostatné dlhosrsté plemená, ale z dôvodu toho, že srsť na tvári nie je priliehavá ako u šeltie, ale odstáva, pôsobí opticky dlhším dojmom. Dlhá srsť rastúca za ušami prepadá dopredu cez oči a tvorí ofinu takzvané PONY. Napriek tomu, že sú na zadku dve rozety nie sú často viditeľné, lebo veľmi dlhá srsť je ťažká a rozety prekrýva. Všetka srsť od týchto roziet rastie smerom ku hlave, teda obrátene, než sme zvyknutý, preto prepadá všetka srsť dopredu cez hlavu. Morča teda vyzerá často úplne rovnako spredu aj zo zadu. Toto plemeno máva rovnako extrémne dlhú srsť. Je teda nutné sa peruánskemu morčaťu často venovať, zviera podľa potreby kúpať a vyčesávať.
Angora - je to vlastne dlhosrstá rozeta. Tento druh má po tele rozložené najmenej 4rozety, žiadúce je ich mať viac, aspoň 8.Víry nemusia byť pravidelne rozložené, ale pokiaľ sú, dáva sa im prednosť. Tieto víry musia byť čistého tvaru, veľké a guľaté. Zdvojené rozety a srsť deliaca sa do plešiniek sú vadné. Bohužiaľ, sú tieto vady roziet dedičné. Aj angore padá dlhá srsť cez oči, rovnako ako u peruánca. Rozety rozložené po tele robia toto morča akoby „stále neupravené" lebo víry srsť roztáča do všetkých strán. Morčiat ktoré majú korektné rozety je veľmi málo. Dosiahnuť typovo dobré angory sa dá len z jedincov prísne vyberaných podľa dobre tvarovaných roziet. Je to nutné, lebo zlé tvary roziet sa ďalej dedia. Angora je zatiaľ neuznané plemeno. Plemeno peruánec a angora sú často zamieňané!
Texel - je to vlastne vlnitá šeltia. Je to morča bez vírov. Trsy dlhých chlpov sa stáčajú do špirál. Tieto kučery rozčesaním zmiznú, ale po navlhčení sa znova stočia. Najviac býva srsť kučeravá na zadnej časti tela. Krátka srsť na bruchu je rovnako kučeravá. Srsť tohto druhu rastie kolmo od tela, preto morča pôsobí väčším dojmom. Často sa píše, že srsť je hrubá, ale nie je to pravda. Vďaka svojej zvláštnej štruktúre pôsobí hrubším dojmom, ale len na hlave, keď srsť narastie na tele dlhá túto svoju hrubosť stráca.
Merino - je to kučeravé morča presne ako texel. Má však na rozdiel od texela 1 vír uprostred čela. Je to plemeno zhodné s coronetom, ale má naviac kučeravú srsť. Rozeta na čele je u merina menej nápadná než u coroneta. Je to tým, že vlnitá srsť u merina odstáva a tím vír trochu uzatvára.
Alpaka - je to tiež kučeravé plemeno. Rovnako ako u peruánca je pony na hlave a 2 víry na zadku. Vírmi sú rovnaký ako peruánci. Pod dlhou, kučeravou srsťou sú víry ukryté tak, že ich nevidno.
Čo sa týka štruktúry srsti, sú plemená texel, merino a alpaka rovnaké. Všetky sa vyznačujú kučeravou srsťou. Je medzi týmito plemenami rozdiel len v počte a umiestnení vírov (roziet).
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.