v tej záhradkárskej kuchyni sa však teraz hlavne vyvára a pripravujú sa rôzne dobroty. Preto sme pre vás pripravili malý výlet k babke korenárke. Možno, že sa práve dnes rozhodnete, že na budúci rok budete koreniť vlastnoručne vypestovaným korením.
Kôpor voňavý (Anethum graveolens)
Potrebuje slnečné miesto a pôdu bohatú na živiny. Von sa vysieva koncom apríla. V byte nenarastie viac ako 50 cm. Ako korenie sa používajú listy a koreň. Keď rastlina začína kvitnúť (od júla), nie je možné ju už použiť ako koreninu. Dosievať sa môže v júni.
Majorán (Majorana hortensis)
Darí sa mu na teplom a slnečnom mieste za kuchynským oknom. Potrebuje humóznu pôdu, nesmie sa však nadmerne polievať. Vysieva sa v marci, pričom semienka sa prikrývajú iba tenkou vrstvou substrátu. Dvakrát do roka sa strihá, keď sa po prvom zbere hnojí hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Listy sa vysušia a uložia do dobre uzavretej nádoby.
Petržlen kučeravý (Petroselinum chripsum)
Rastlina potrebuje slnečné až polotienisté miesto s výživnou pôdou a dostatočnou zálievkou. V polovici marca sa vysieva von, po 3-4 týždňoch rastlinky klíčia. Pri strihaní dajte pozor, aby ste nepoškodili srdce listov nôž neprikladajte príliš hlboko. Môže prezimovať i na balkóne, iba pri extrémne nízkych teplotách ju zakryte vetvičkami ihličnatých stromov.
Rozmarín (Rosmarinus officinalis)
Je niečo viac ako korenina. Pestuje sa aj ako izbová rastlina i kvôli vôni. Potrebuje veľa slnka a humóznu pôdu. Kvitne od mája do júla, ale staršie rastliny majú jednotlivé kvietky po celý rok. Najlepšie sa rozmnožuje odrezkami, ktoré sa nechajú zakoreniť v júli/auguste v rašelinovom piesku. Ako korenina sa používajú konce výhonkov a listy, ktoré sa sušia na tienistom mieste, inak strácajú éterický olej.
Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum)
Pestovať sa môže v črepníku na polotienistom mieste a dobre znáša tvrdú vodu. Nemá zvláštne nároky na kvalitu pôdy, ak je dostatočne vlhká. Na jar sa cibule delia a presadia.
Dúška tymiánová (Thymus vulgaris)
Dosahuje výšku asi 40 cm a najlepšie sa jej darí na slnečnom mieste. V prípade nízkej intenzity svetla stráca základné vlastnosti koreniny. Na začiatku marca rozrúsite na substrát semienka a nezakrývate, pretože klíčia na svetle. Mladé rastlinky môžete vysadiť do balkónových hrantíkov, pričom vzdialenosť medzi nimi sú 15-20 cm. Krátko pred kvitnutím sa zrežú výhonky 8-10 cm nad zemou a vysušia. Najvhodnejší čas je poludnie, kedy rastliny obsahujú najviac éterických olejov. Na slnečnom mieste môžete v septembri znovu rastlinu zrezať.
Koriander (Coriandrum sativum)
Sadí sa do ľahkej, piesčitej a na vápnik bohatej pôdy na suché a teplé miesto. Má vysoké nároky na zálievku, hlavne v období fázy mladých rastlín. Priamo sa vysieva v apríli, pričom teplota pôdy by mala byť minimálne 9 °C. Zberajú sa hlavne plody (zrniečka) koncom júla/augusta, keď sú do hneda sfarbené. Sušia sa pri teplote 40 °C. Rozdrvené alebo pomleté zrniečka sa používajú ako korenina a zároveň podporujú chuť do jedla, utišujú bolesti žalúdka a prečisťujú krv.
Ďumbier (Zingiber officinale)
Je to trvalka s rozvetveným koreňovým systémom, z ktorého vyrastajú jednoročné, asi meter vysoké výhonky. Najdôležitejšou časťou je koreň, ktorý sa používa ako korenina a má priaznivé účinky pri bolestiach žalúdka, reumatických ochoreniach, je účinný pri prechladnutí a nevoľnostiach pri cestovaní. Reguluje i kolobeh krvi, prekrvuje pokožku, čo ocenia hlavne ľudia, ktorí majú často studené ruky či nohy. Je účinný i pri horúčkach.
Ďumbier je možné pestovať i v januári na parapetnej doske. Kúsok čerstvého koreňa vložíte naplocho do črepníka so substrátom. Prikryte ho tenkou vrstvou substrátu, navlhčite postriekaním povrchu a črepník postavte na svetlé miesto. Po 2-3 týždňoch pri teplote 20-23 °C rastlina vyženie výhonky.
Kurkuma (Curcuma)
Je bylina so škrobnatým siličitým podzemkom a veľkými listami, ktoré sa podobajú listom banánovníka. Z niektorých druhov tohto rodu, ktorý pochádza z Juhovýchodnej Ázie, najmä z Indie a Barmy, sa získavajú esencie používané ako korenie. Keď začínajú vädnúť listy, podzemná časť sa vyhrabe (v decembri-januári) hľuzy a rizómy sa oddelia od prichytených koreňov, ponoria do vriacej vody a nechajú sa vysušiť na slnku. Farbivo sa uvoľňuje a rizómy žltnú. Žlté farbivo (Curcumin) podporuje vyprázdňovanie žlčníka. Je dobrým pomocníkom i pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.
Ruta (Ruta graveolens)
Je to viacročná korenina, ktorá sa vysádza na slnečné miesto do pôdy chudobnej na živiny. Dosahuje výšku 50 cm a kvitne v mesiacoch júl, august a september. Je to nenáročná rastlina s modro-zelenými listami a žltými kvetmi. Na jar sa zreže, v lete sa odstránia kvetné výhonky. V zime potrebuje ochranu pred mrazivým počasím. Rozmnožuje sa v apríli výsevom, na konci leta odrezkami alebo na jar delením. Priebežne sa zberajú mladé listy, ktoré sa používajú ako korenina do mäsitých jedál, šalátov, omáčok alebo polievok. Listy tejto rastliny sa používajú proti bolestiam hlavy. Konzervuje sa sušením.
Čiernohlávok (Prunella)
Je to liečivá a okrasná rastlina, ktorá sa dobre cíti na slnečnom mieste vo vlhkej a humóznej pôde. Dosahuje výšku asi 20 cm a kvitne v mesiacoch júl až december fialovými kvetmi. Je veľmi účinná pri zápaloch hrtana a mandlí. Je to pôdopokryvná rastlina, ktorá potláča vznik buriny.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.