nikdy nebude) definitívne vyčíslený, podmorské zemetrasenie a následná vlna cunami v Indickom oceáne sa zapíše ako jedno z najkatastrofickejších globálnych nešťastí v histórii ľudstva.
Pod dojmom obrázkov zo Sumatry a okolia môžeme dvetisíc piaty začínať len želaním, aby zemeguľu podobné katastrofy tohto roku obchádzali. Najsmutnejšie je, že už vopred vieme, že prianie sa nenaplní - aj rok 2005, ako všetky predošlé, prinesie živelnú pohromu porovnateľného rozsahu. Môžeme len veriť, že nie porovnateľného počtu obetí. V čase, keď civilizácia dosiahla nepredstaviteľný technologický rozvoj, začíname aj ďalší letopočet s vedomím, že za rohom číhajú nové pohromy, ktorým sa nevyhneme, lebo ich nedokážeme predvídať. Nevraviac o tragédiách spôsobených nie živlami, ale ľudskou tuposťou a násilníctvom; aj dvetisíc piaty bude mať nejaký svoj Beslan, i nejaký Madrid. Nevieme iba dňa, mesiaca ani miesta. Na úpätí roka vieme len toľko, že opäť zahynú (desať, stá)tisíce ľudí úplne nezmyselnou smrťou.
Z hľadiska ohrozenosti planetárnymi apokalypsami si Slovensko nemá na čo sťažovať. Ležíme v tektonicky bezpečnom pásme, na čom veľa nezmení ani šesťcentimetrový pohyb zemskej kôry pod Indickým oceánom, ba ani dvojcentimetrové vychýlenie obežnej dráhy Zeme okolo Slnka spôsobené týmto megazemetrasením. To je dobre. Akýsi posun však možno nastane na mape území potenciálne ohrozených svetovým terorizmom; čaká nás februárový summit Bush-Putin. To bude nesporne najvýznamnejšia udalosť nielen roka 2005 v tejto krajine, ale vôbec odkedy Slovenská republika existuje. Pravdepodobnosť teroristickej akcie priamo v priebehu schôdzky je isteže minimálna - slovenské bezpečnostné zložky vystužia aj stovky superprofíkov z ochraniek Busha a Putina. Zviditeľníme sa ale do budúcnosti. Toho sa netreba hneď báť, keďže takto "zviditeľnených" lokalít je po svete i v Európe dosť veľa. Vo februári 2005 sa ale SR prvýkrát výraznejšie zapíše do povedomia ľudí, o ktorých pozornosť vôbec nestojíme.
Skoro isté je, že na domácej politickej scéne žiadna vlna cunami nepríde. Rok 2005 je predvolebný, ktorý už z podstaty veci bývava najpokojnejší. Opozícia, ani keby bola v lepšej kondícii, než je naša slovenská, v takom čase už väčšinou stráca záujem plytvať energiou na zmenu mocenských pomerov. Začína sa zbieranie síl, tém (a peňazí) na volebný rozstrel. To platí všeobecne, na Slovensku ale o to väčšmi, že samy opozičné strany sú v dezolátnom stave. Prieskumy verejnej mienky, ktoré favorizujú (vysoko) Smer a (nízko) HZDS, to na prvý pohľad nenaznačujú, na druhý však hovoria veľmi jasne: Rok a trištvrte pred voľbami je na tom vládna štvorka s preferenciami nekonečne lepšie, než boli v rovnakom štádiu subjekty prvej Dzurindovej koalície (SDK/ú/, SMK, SDĽ, SOP + KDH).
S očakávaním politicky pokojnejšieho obdobia úzko súvisí fakt, že rok 2005 bude "najrastovejší" a najmenej rozpočtovo reštriktívny v histórii SR. Stačí sa pozrieť práve do rozpočtu - výdavky sa nominálne zvyšujú v priemere o 10 percent. Ak sa naplní inflačný výhľad - 3,3 percenta - znamená to neuveriteľných reálnych 7 percent. Začína azda prvý rok, v ktorom reálne zvýšenie vlastných príjmov pocíti väčšina Slovákov. Reformy, ktoré ľudí strašili dva roky, sa budú už len dolaďovať. Keďže poznáme svojich politikov a ich predvolebné úmysly, znamená to zmäkčovanie. Jediná významná reforma, ktorá ešte čaká na schválenie v roku 2005, je vysokoškolská. S podporou tzv. nezávislých poslancov koalícia asi konečne presadí spoplatnenie štúdia. Bude to však spoplatnenie "light" - svedčí o tom Froncov návrh zákona. Ďalšia reforma, komunálna, už celkom iste neprejde. Teda ani nezačne. O reforme štátnej správy, ktorej rozrastanie sa dá hodnotiť ako veľké zlyhanie koalície, je zbytočné sa vôbec zmieňovať. V januári 2005 je evidentná jedna vec: Reformy nebudú nikdy v dokonavom vide. Je to nekonečná pieseň, prekračujúca volebné periódy.
Významným činom roka bude ešte schválenie európskej ústavy. Udeje sa tak v parlamente, keďže iniciatíva KDH za referendum nemá v koalícii ani spoločnosti dostatočnú podporu. Procedúra, ktorá (pravdepodobne už na jar), bude trvať v NR SR len pár hodín, ovplyvní osudy a akčný rádius krajiny na desaťročia dopredu. K tomuto momentu začínajúceho roka sa slovenská politika i verejnosť budú ešte mnohokrát vracať. To však už bude náš nový Nový rok nevratnou minulosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.