S ambicióznymi cieľmi Luxembursko od soboty preberá od Holandska na šesť mesiacov predsedníctvo Európskej únie. Premiér Jean
Juncker, po stretnutí s holandským partnerom Janom Petrom Balkenendem v Luxemburgu v piatok uviedol: "Nikdy nie som nadmerne optimistický, ale vždy odhodlaný." Je pokladaný za etablovaného profesionála a medzi hlavami štátov a vlád sa teší veľkému rešpektu.
Luxemburský premiér dúfa v kompromis v otázkach Paktu stability i budúceho finančného programu. Varoval však pred spájaním oboch záležitostí. Juncker sa dnes stretne s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, ktorého krajina patrí k zástancom "flexibilizácie" Paktu stability a rastu EÚ, ktorý vláda v Berlíne v roku 2004 tretíkrát porušila. Nemecko je najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ. Z nemeckých vládnych kruhov bolo v posledných týždňoch opakovane počuť, že existuje veľká súvislosť medzi dohodou na výdavkoch únie a reformou paktu stability.
Juncker naznačil, že to v princípe chápe. Nesúhlasí však s názorom, že o Pakte stability možno hovoriť len po dohode na finančnom pláne - a naopak.
Luxemburg medzi hlavné témy svojho v poradí jedenásteho predsedníctva EÚ zaradil tiež posilnenie lisabonského procesu, vstupné rokovania s Chorvátskom, ktoré začnú v marci, spoločný postup blízkovýchodnej štvorky a podpísanie prístupových zmlúv s Bulharskom a Rumunskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.