mimočasovú tému - k urnám sa pôjde vo všetkých ôsmich "vúckach" až v decembri. Také voľby na Slovensku ešte neboli, v ktorých by sa stranícke spojenectvá fixovali jeden rok "ex ante". Insinuácie, ktorými sa obaja pohlavári častovali, majú preto dosť nízku výpovednú schopnosť. Vyvodzovať čokoľvek z dnešného stavu vecí je čistá špekulácia. Napriek všetkému je ale samotný problém tzv. slovenských koalícií (v Nitre a Trnave) vec vážna. Ešte aj vtedy, keby žiadne napokon nevznikli. Už púhy fakt, že sa o takom čomsi uvažuje, prípadne sa takým čímsi vydierajú partneri, je totiž zvrhlý a nezdravý.
Ak sa Bugár sťažuje, že na ústretovú výzvu k rokovaniam (v Nitre) nedostali od SDKÚ a KDH žiadnu odpoveď, a preto "asi bola odmietnutá", tak len zbytočne provokuje; fakt je ten, že novembrová ponuka SMK na takú spoločnú kandidátku, ktorá by znemožnila získať samotnej SMK v regionálnom sneme nadpolovičnú väčšinu, odznela iba v médiách. A nie je ani schválená žiadnym orgánom SMK - ide o individuálnu akciu Bugára. Ak chcete - sondu. Je to veľkorysý signál, ale nič oficiálneho. Ak na toto nereagovali gremiálnymi poradami a uzneseniami s pečiatkou v KDH, SDKÚ ani ANO, tak sa ešte vôbec nič nestalo. Na vyjednávanie a dohody zostávajú dlhé mesiace času.
To, samozrejme, nemôže zastrieť politickú podstatu. Na Bugárov návrh sa dostavili veľmi odmerané a chladné reakcie. Regionálny šéf Abrhan mlčanie KDH komentoval tak, že rokovania "neodmietli, len nestanovili termín". Zaujímavé ale je, že k HZDS, s ktorým KDH akože prerušilo "oficiálne styky" (údajne kvôli útokom na Fronca v NR SR), zaujal Abrhan stanovisko, že "očakáva, že situácia sa zmení a aj preto by nerád predtým rokoval s SMK". Je celkom zrejmé, že debaty o tzv. slovenskej koalícii HZDS-SDKÚ-Smer-KDH sú (v Nitre) teda nielen v plnom prúde, ale možno aj už v dosť pokročilom štádiu.
Dzurindova odpoved, ktorá prišla obratom, že predstavitelia SMK sú "prinervózni, lebo strácajú agendu" (??), je - bohužiaľ - už klasickou replikou SDKÚ, ktorá reaguje útočne a podráždene na čokoľvek. Kritika premiéra, že lídri SMK "urobili chyby, keď možno dominantným, necitlivým správaním popudili regionálne štruktúry iných politických strán", by azda mala racionálne jadro, keby nebolo práve tej neoficiálnej Bugárovej ponuky. Premiérova požiadavka "istej autoreflexie SMK" je vo svetle jeho správania k Mečiarovi dokonale smiešna. Omnoho pravdivejší by Dzurinda bol, keby rovno povedal, že vzťahy sú v dezolátnom stave na republikovej úrovni. A mohol pripomenúť Bugárovi napr. jeho nápad na riešenie koaličnej krízy s odstúpením premiéra. Takto by sa omnoho väčšmi priblížil koreňu problému.
Darmo sa totiž lídri KDH i SDKÚ zaklínajú, že regionálne koalície sú "výsostnou vecou" (Dzurinda) regionálnych štruktúr. Keby vo vládnej koalícii existovali minimálne korektné vzťahy, až tak ďaleko by sa veci nezvrhli. Provinční bossovia proste idú za hlasom krvi, keďže na vyššom poschodí necítia neľúbosť ani odsúdenie, ale skôr podporu. Reči o absolútnej suverenite regiónov sú do značnej miery alibistickou frázou; v decembri 2001 sám Dzurinda vyzval v druhom kole volieb predsedu VÚC voličov SDKÚ na podporu kandidáta SMK Fehéra proti Belicovi (a v Trnave Kvardu proti Tomečkovi). Kde bola vtedy suverenita regiónov?
Rovnaké zahmlievanie vidíme aj u SMK, kde sa centrála údajne tiež nepletie do kompetencií regiónov. Veľmi zaujímavé - ako sa potom môže stať, že "SMK možno v niektorom regióne nepôjde do koalície so stranami, ktoré by išli proti SMK v Nitrianskom kraji"? Aj toto povedal Bugár. Pravda, ešte na kongrese v novembri. Ale bolo ho počuť... Podobne sa Bugár preriekol, keď v reakcii na kritiku správania sa SMK v Nitre povedal, že "v každom regionálnom parlamente sú rozhodnutia približne také, AK NIE HORŠIE, ako v nitrianskom". Hahaha - vďaka za úprimnosť.
Toto všetko sú pletky, ktoré vezme ďas a čas. Podstatné a zlé je, že kmeňová, etnická esencia politiky zo Slovenska stále neodišla. Napriek členstvu v EÚ a masívnej pretvárke všetkých kľúčových hráčov. To je najhoršie na tomto príbehu. Nie rekonfigurácia politickej scény, ktorá údajne hrozí z testovania spolupráce koaličných strán s HZDS (a Smerom). Predsa už dnes fungujú spoločne kdekade a v r. 2001 sa stretli aj v predvolebných koalíciách. Smutnejší je fakt, že na Slovensku sa stále vyskytujú v nadkritických množstvách politici, pre ktorých je kmeňová príslušosť viac ako prirodzené programové a ideové väzby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.