hospodárstva a kultúry, pri ktorom budú zisťovať doterajšie opatrenia a záväzky súvisiace s dokončením novostavby Slovenského národného divadla (SND).
Zamerajú sa hlavne na výhodnosť memoranda o porozumení medzi vládou SR a spoločnosťou Truthheim Invest LLC. Výbor odporúča, aby až do vyhodnotenia prieskumu - do 18. januára rezort hospodárstva pozastavil podpis memoranda.
Poslanci Eva Rusnáková, Dušan Čaplovič, Dušan Jarjabek, Ľubomír Lintner a František Mikloško budú zisťovať situáciu okolo dostavby divadla, predovšetkým výhodnosť, alebo nevýhodnosť memoranda so spoločnosťou Truthheim Invest LLC pre štát. Na základe neho má rezort hospodárstva v januári uzatvoriť s americkou spoločnosťou zmluvu o dokončení a budúcnosti novostavby v podobe národného kultúrneho a kongresového centra.
Poslanec ĽS-HZDS Dušan Jarjabek neuspel s návrhom, aby výbor požiadal vládu o zastavenie realizácie uznesenia súvisiaceho s dostavbou divadla a vrátenie veci z pôsobnosti rezortu hospodárstva do rezortu kultúry.
Problém ďalšieho osudu novostavby včera vo výbore vyvolal búrlivú diskusiu. Podľa opozičného poslanca Jarjabka by sa memorandum o porozumení malo volať skôr „memorandum o darovaní".
Opoziční poslanci a zástupcovia kultúrnej obce vyčítali vláde, že ďalší osud SND sa dostal do rúk rezortu hospodárstva a nie kultúry, nedostatočne sa o ňom diskutovalo s kultúrnou obcou a investor nevzišiel z verejnej súťaže. Podľa Jarjabka privatizácia SND je nebezpečenstvom pre všetky kultúrne inštitúcie sídliace v lukratívnych budovách.
Dušan Čaplovič (Smer) sa domnieva, že neexistuje štát, ktorý by sa takto správal k novostavbe národného divadla. „Dnes vedieme spor medzi kultúrou a barbarstvom," dodal.
Minister kultúry Rudolf Chmel pripomenul, že problém novostavby je tu už 19 rokov a do roku 1998 sa s ním takmer nepohlo. Až vláda Mikuláša Dzurindu po roku 1998 preinvestovala vyše dve miliardy korún. Zdôraznil, že jeho rezort chcel stavbu dokončiť, ale kľúčovým problémom je ďalšie spravovanie priestorov a vláda napokon dospela k inému rozhodnutiu.
Minister hospodárstva Pavol Rusko pripomenul, že jeho rezort len splnil uznesenie vlády z roku 2003. Odmietol interpretácie, že ide o privatizáciu. „To je demagógia najhrubšieho zrna," povedal poslancom. Projekt podľa neho umožní rýchlu dostavbu SND pri minimálnych nárokoch na verejné financie.
Pripomenul, že podľa návrhu vzniknú dve spoločnosti jedna vlastniaca budovy, v ktorej bude mať štát 51-percentný podiel a spoločnosť Správca, kde bude mať investor 66 percent. V zmluve má byť aj klauzula, podľa ktorej bude môcť štát v prvej spoločnosti prípadne odkúpiť späť 49 percent od investora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.