bezpečnostného úradu, ale stačí im iba previerka bezpečnostného odboru ministerstva na najnižší stupeň - vyhradené. Zoznam ministerstvo tají, rovnako ako zoznam miest na ministerstve, na ktoré pracovníci potrebujú vyšší stupeň previerky od NBÚ.
Od prvého novembra platí nový zákon o ochrane utajovaných skutočností, ktorý konkretizuje, kto sa nemôže s takýmito informáciami oboznamovať. Týka sa to najmä bývalých príslušníkov ŠtB. Zákon ministrom dovoľuje, aby určili, aký stupeň previerky potrebuje pracovník na konkrétnej pozícii v ich rezorte.
Práve v tomto roku prebehla veľká výmena veľvyslancov, ale ministerstvo odmieta, že by súvisela s novým zákonom. Ministerstvo odmieta aj odpovedať na otázku, či všetci novovymenovaní veľvyslanci majú previerku od NBÚ.
Hovorca ministerstva Juraj Tomaga povedal, že väčšina našich zastupiteľských úradov, pracuje a sídli v prenajatých priestoroch. Podľa neho aj to je dôvod, prečo zamestnanci v objekte nemusia mať vyšší stupeň previerky. "V týchto objektoch nie je možné, aby boli informácie vyššieho stupňa utajenia a ministerstvo nemá peniaze, aby to v krátkom čase zmenilo."
Tomaga tvrdí, že rezort diplomacie nevie, či zamestnáva aj spolupracovníkov ŠtB. Povedal, že by bol rád, keby rezortu niekto poradil, ako to majú zistiť. Odvolal sa na NBÚ, ktorý po previerke zamestnanca ministerstvu povie iba to, že "vydal osvedčenie, alebo vydal rozhodnutie (t. j. nevydal previerku), ale o dôvodoch nevydania previerky nás neinformuje".
Miroslav Brvnišťan, riaditeľ kancelárie NBÚ, potvrdil, že dôvod, prečo niekto nedostal previerku, oznámia len preverovanej osobe.
Mnohí naši diplomati sú absolventmi Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov.
Autor: rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.