Bratislava - Politici vládnej koalície sú prekvapení, že Slovenský rozhlas dostal mimoriadnu dotáciu 183 miliónov korún.
"Minister financií Ivan Mikloš sa správa, ako keby to bol jeho rodinný rozpočet," povedal predseda SMK Béla Bugár. Podľa neho o prístupe Mikloša svedčia aj listy, ktoré tento týždeň dostali niektoré ministerstvá, kde minister financií oznamuje zákazy a zmeny v súvislosti so štrukturálnymi fondami.
Vládne strany ešte koncom augusta rozhodli, že rozhlas dotáciu na pokrytie strát nedostane. Viacerí koaliční politici argumentovali tým, že v rozhlase sa neudiali také zásadné reformy ako v Slovenskej televízii.
Bugár hovorí, že minister financií išiel proti rozhodnutiu koaličnej rady a chce preto tento problém otvoriť na najbližšom stretnutí koalície. "Koleduje si o to, že keď dôjde k prvému hlasovaniu o dôvere, tak ju nedostane," povedal Bugár na adresu Mikloša.
Prekvapujúce to bolo aj pre poslanca mediálneho výboru Ľubomíra Lintnera z ANO. "Ukazuje sa, že ku koncu roka sú na ministerstve financií rezervy, ktoré sa nečakane objavujú," poznamenal.
Mikuláš Gera z tlačového odboru ministerstva financií povedal, že dotáciu pre rozhlas umožnili úspory v rozpočte a pripomenul, že s ňou súhlasila aj porada ekonomických ministrov. Podľa Geru nemožno hovoriť o politických tlakoch na poskytnutie dotácie.
Poslanec opozičného HZDS Dušan Jarjabek označil rozhodnutie o financiách pre rozhlas za "dobrý krok", lebo môže naďalej plniť svoju verejnoprávnu funkciu. Jarjabek tvrdí, že dlhodobé nastavenie SRo je iné ako STV. Ide napríklad aj o zahraničné vysielanie, ktorému hrozilo zastavenie.
Podľa Jarjabka sa po schválení štátneho rozpočtu udialo množstvo neoficiálnych rozhovorov s koaličnými poslancami, aby ich upozornili na chýbajúce peniaze pre rozhlas. "Nie je náhoda, že po schválení štátneho rozpočtu sa nezúčastnili poslanci opozície čaše šampanského."
Riaditeľ SRo Jaroslav Rezník krátko pred Vianocami "s potešením" oznámil poskytnutie dotácie. Tá podľa neho znamená, že rozhlas skončí tento rok s vyrovnaným hospodárením, ktorý "bude jemne kladný" a po dlhých rokoch "budeme určite v čiernych číslach". Poskytnutie dotácie považuje za potvrdenie správnosti cesty, ktorú rozhlas nastúpil.
Rozhlas napriek tomu počíta v roku 2005 so stratou okolo 300 miliónov korún. Nemôže sa už spoliehať na transfery zo štátneho rozpočtu, preto nádej vkladá do nového zákona o koncesionárskych poplatkoch. Povinnosť platiť vznikne každej domácnosti. Úľavy by mali len dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi.
Predseda rozhlasovej rady Michal Dzurjanin povedal, že dotáciou sa vyriešil dlh za predchádzajúci a za tento rok. "Napriek tomu, že sa tie peniaze poskytli, nepovažujem to za systémové riešenie, pretože dlhodobo sa takto fungovať nedá."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.