Európskej únie (EÚ), keď sa zrušili výrazné dotácie na výrobu bryndze, informoval predseda Cechu bryndziarov Peter Lajda. Okrem toho vzrástla cena mlieka ako vstupnej suroviny na jej výrobu.
"Mlieko sa vyváža za lepšiu cenu, a my ho máme nedostatok alebo za privysokú cenu," uviedol Lajda. Kvôli týmto zmenám na trhu sa zhoršila situácia producentov bryndze a jej cena sa v novembri tohto roka zvýšila. Podľa Lajdu na vyššiu cenu bryndze slovenskí spotrebitelia nie sú zvyknutí a tento nárast ceny prijmú pravdepodobne v roku 2006 alebo 2007.
Cech bryndziarov už oslovil jedného slovenského potenciálneho investora, s ktorým by chcel uskutočniť spoločný projekt. Jeho cieľom by bolo vytvorenie siete špecializovaných obchodov, v ktorých by sa predávali syry, korbáčiky, oštiepky, parenice, vína a, samozrejme, bryndza. Ak by investor dal projektu zelenú, je možné, že prvý obchod by mohol fungovať už v roku 2005, a to v hlavnom meste Slovenska v Bratislave. Ak by bol úspešný, sieť by sa rozšírila do ďalších veľkých miest, napríklad do Košíc, Žiliny a Banskej Bystrice.
V súčasnosti sa na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave realizuje výskum, ktorý má poukázať na pozitívne vplyvy mikroorganizmov obsiahnutých v bryndzi na ľudské zdravie. Jeho cieľom je dokázať, že bryndza má svoju hodnotu a jej konzumácia sa oplatí aj za zvýšenú cenu.
V súvislosti s exportom Lajda uviedol, že na trhu EÚ o bryndzu zatiaľ nie je veľký záujem. "Na budúci rok budeme vyvážať do Rakúska a Nemecka, no tam je ešte stále malý trh odberateľov," povedal.
Situáciu by mohli podľa neho pomôcť riešiť aj plánované rokovania zástupcov cechu s istým distribútorom potravinárskych produktov v Rakúsku, ktorý nie je zameraný na bežné, ale práve na výnimočné produkty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.