Niekoľko domorodých kmeňov na odľahlých ostrovoch v Indickom oceáne sa mohlo ocitnúť na pokraji vyhynutia po tom, čo sa ich pobrežnými oblasťami v
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nedeľu prehnali prívalové vlny. Podľa odborníkov sa to týka obyvateľstva odľahlých Nikobarských a Andamanských ostrovov, ktoré patria Indii.
Na asi 550 ostrovčekoch, z ktorých len asi 30 je obývaných, už tisíce rokov žije šesť kmeňov mongoloidného a afrického pôvodu. Ich členovia sa živia lovom a zberom plodov a korienkov. Na zahaľovanie tela používajú kôru stromov alebo listy. Mnohí z nich sú kočovníci.
"Sú živým pokračovaním pravekej minulosti. Ak sme o nich prišli, India i svet stratili kus vlastnej rôznorodosti," uviedol Adžoj Bagči, indický vedec, ktorý so spomínanými kmeňmi roky pracoval. Podľa jeho názoru treba čo najskôr zistiť, koľko z domorodcov živelnú katastrofu prežilo, lebo aj smrť malého počtu z nich môže vážne ohroziť prežitie celého kmeňa.
Antropológovia majú najväčšie obavy o osud príslušníkov malých domorodých kmeňov: Veľkoandamanov, Sentinelov, Ongov, Džaravov a Šompenov. Menej sa už strachujú o najpočetnejší kmeň Nikobarčanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.