skutočnosti. Medzi veriteľmi, ktorí si uplatnili pohľadávky v konkurznom konaní, sa našli aj špekulanti. Správcovi konkurznej podstaty sa podarilo zistiť, že niektorým boli vyplatené výnosy ešte pred vyhlásením konkurzu, ale nárokujú si ich aj teraz. Prípadov je viac, i keď celková suma zatiaľ nie je vysoká. Zdokladovaná je doteraz čiastka 55-tisíc korún. Správca ich v týchto dňoch oslovuje listami, či sú ochotní vrátiť peniaze alebo ich bude vymáhať súdnou cestou.
Z 9-tisíc klientov Sporoinvestu si uplatnilo do prieskumného pojednávania pohľadávky sotva 1200 veriteľov, ktorým boli uznané v sume viac než 152 miliónov. Popretých bolo vo výške 72,5 milióna Sk. Nízky záujem poškodených spôsobil, že sa následne nemohla uskutočniť schôdza veriteľov, na ktorej sa mal schváliť plán speňažovania majetku. Nový termín je stanovený na 27. január. "Zobudili" sa až po ňom a zistili, že stratili nárok. Teraz obliehajú správcu. Nie je ich málo a obviňujú každého, len nie seba, že si neuplatnili pohľadávky v zákonom stanovenej lehote. Odpustenie zmeškanej lehoty neprichádza do úvahy. Zákon o konkurze a vyrovnaní to nepripúšťa.
"Šancu na uspokojenie svojich nárokov a náhradu škody majú len cez trestné konanie, a to len vtedy, že fyzické osoby budú uznané vinnými. Existuje ešte jedna, skôr hypotetická možnosť, ak by po konkurze zostal u úpadcu ešte nejaký majetok. V tom prípade by sa Sporoinvest nevymazal z obchodného registra, ale zostal by v likvidácii, vtedy by ich mohol likvidátor uspokojiť pomerným spôsobom. Majetok, ktorý je zahrnutý do konkurznej podstaty, vzhľadom na počet veriteľov nepostačuje na uspokojenie konkurzných veriteľov a nie je predpoklad, že sa nejaký zvýši," objasnil perspektívu neprihlásených správca JUDr. Ján Pirč.
Konkurzné konanie je veľmi zložitý proces a nie je jednoduché zdokladovať a zistiť všetko, čo sa dialo pred vyhlásením konkurzu, keď nie je k dispozícii kompletná agenda. Ťažiť z toho sa snažia nielen tí, ktorí si uplatnili pohľadávky s vyplatenými výnosmi pred vyhlásením konkurzu, ale aj iní špekulanti.
Jeden z najväčších veriteľov, ktorý si prihlásil pohľadávky za vyše 6 miliónov korún, počítal s 50-percentným výnosom, tak ako mal uzavretú zmluvu so Sporoinvestom. Ešte pred vyhlásením konkurzu ho žaloval, ale požadoval len 18 percent, čo mu súd uznal rozsudkom. V prihláške si však uplatnil pôvodný výnos. Preto mu bol nárok znížený v jednej pohľadávke o 665-tisíc Sk, v druhej o 2,287 mil. Sk, čo predstavuje takmer 2 percentá podielu na všetkých uplatnených pohľadávkach voči Sporoinvestu.
"Na škodu veriteľov úpadca nevydal agendu zmlúv o novácii, ktoré uzatváralo nové vedenie s klientmi. Dohodli sa, že vzhľadom na zlú finančnú situáciu im vyplatí iba 4-percentný ročný výnos. Všetci veritelia nám ich nepredložili a my nemáme spätnú kontrolu a doklad, takže sme nemohli zamietnuť pôvodne dohodnuté výnosy. Pritom vieme, a tvrdí to aj predseda predstavenstva, že takúto zmluvu podpísalo 70 percent klientov," povedal správca.
Majetok, ktorý sa bude speňažovať, sa pravdepodobne rozšíri o nové nehnuteľnosti, ktoré boli prevedené pred vyhlásením konkurzu. Predseda predstavenstva Sporoinvestu bol o podaní návrhu na jeho vyhlásenie krajským súdom informovaný ešte v júli 2003 s upozornením, že nesmie nakladať s majetkom, ktorý by sa vymykal z bežnej činnosti. Napriek tomu k prevodom došlo v Michalovciach i obci Gbelce, čiže dlžník konal v rozpore so zákonom. Prevody by nemali byť platné a mali by byť zahrnuté do konkurznej podstaty a speňažiť sa. Sporné sú ešte tri osobné automobily, ktoré doteraz používal predseda predstavenstva. Dva už boli odovzdané polícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.