objasnenosti násilných trestných činov o 30 percent. "V krajinách, kde existujú národné databázy vzoriek DNA, sa podarilo výrazným spôsobom zlepšiť objasňovanie násilných trestných činov," uviedol na tlačovej besede Palko.
Elektronická databáza je v prevádzke od 1. januára. Policajti doteraz zisťovali páchateľov trestných činov pomocou krvných skupín, čím sa značne rozširoval okruh páchateľov.
Pomocou analýzy DNA môže polícia páchateľa identifikovať na 99,9 percenta. "Je tam istá možnosť zhody, asi tak 1 ku 10 na sedemnástu. Je to také veľké číslo, že nemá ani svoje meno," konštatoval pre novinárov vyštudovaný "matfyzák" Palko. Jediné osoby, u ktorých bude DNA zhodné, sú podľa odborníkov jednovaječné dvojčatá.
Slovenské laboratórium je vybavené počítačovým systémom CODIS, pôvodne vyvinutým pre americkú FBI a pre potreby Spojených štátov. Prvá verzia systému je na svete v užívaní od roku 1991. V európskych krajinách sa začali systémy CODIS inštalovať po roku 2000 a v apríli minulého roku bol CODIS umiestnený aj na Slovensku.
Celý proces bol v minulosti veľmi náročný, keď sa vzorky DNA posielali na analýzu do Nemecka. Novým zariadením na Slovensku sa čas skrátil, ale aj v súčasnosti najjednoduchšia analýza zaberie osem hodín čistého času práce. Miera vyťaženosti systému bude po plnom uvedení do užívania na hranici s únosnosťou, uviedol riaditeľ Kriminalistického a expertízneho ústavu Ondrej Laciak. V súčasnosti sa v CODISe nachádza viac ako 900 vzoriek DNA.
Odoberanie vzoriek je zákonom prísne ošetrené a povinnosť podrobiť sa mu majú iba osoby vo výkone trestu a podozriví. V prípade, že niekto hľadá nezvestnú blízku osobu, môže si nechať odobrať vzorku DNA, čo uľahčí pátranie. Riaditeľ Laciak hovoril o prípade, kedy rodičia pomocou vzoriek DNA našli svoje nezvestné dieťa. Akonáhle však bolo dieťa vypátrané, ich DNA bola z databázy vymazaná. Podľa jeho slov je taká prax a aj to určuje zákon.
Na Slovensku sú prístroje umiestnené v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, čo je podľa Palka ojedinelé, lebo mnohé štáty majú iba jedno centrálne pracovisko analýzy DNA. Hodnota zariadenia je 14 miliónov korún, ktoré financovalo ministerstvo vnútra z vlastných zdrojov, no rezort v budúcnosti plánuje investovať do rozšírenia zariadení ďalších 60 miliónov z prostriedkov PHARE.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.