nedávnej živelnej pohromy v južnej Ázii. Desať dní po tom, ako mohutné zemetrasenie pri Sumatre vyvolalo v Indickom oceáne ničivé vlny cunami, stíchli pracoviská, rušné stanice a obchody, zastavila sa verejná doprava a televízie a rozhlasové stanice prerušili obvyklé vysielanie programom na pamiatku obetí. V metropolách krajín Európskej únie, ktoré svojich občanov vyzvali na držanie troch minút ticha, stiahli zástavy na verejných budovách na pol žrde. Pred ústredím EÚ v Bruseli stáli ticho stovky jej činiteľov.
V Holandsku sa vláda zišla spolu s diplomatmi na spomienke za mŕtvych. Vlaky nemeckých železníc sa na staniciach zastavili na minútu a ich pracovníci prestali na tri minúty pracovať. Podobné prestávky mali na letiskách. V Holandsku napoludnie zastali vlaky, električky i autobusy.
Najmä Európania patria k viac ako 9000 zahraničným turistom, ktorí prišli o život alebo sú nezvestní. Najhoršie zasiahnutou európskou krajinou je zrejme Švédsko s 52 potvrdenými úmrtiami a 1900 nezvestnými.
Vo Švajčiarku zneli napoludnie zvony, na hraniciach sa zastavila doprava. V Taliansku niektoré obchody na poludnie pozastavili prevádzku, na moment ticha boli vyzývaní aj kupujúci. K dňu smútku za obete sa pripojil pápež Ján Pavol II. Spolu so stovkami pútnikov na týždennej audiencii sa modlil za mŕtvych i milióny ľudí usilujúcich sa v postihnutom regióne o prežitie.
Autor: Európa (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.