vyjadrení. Výsledkom je, že takéto "účty" sú nezrozumiteľné a nekontrolovateľné.
Na Slovensku máme asi 700-tisíc bytových jednotiek. V druhom najväčšom meste SR v Košiciach je 73 654 obecných, družstevných a súkromných bytov. Sú to spotrebitelia dodávok tepla a teplej úžitkovej vody (TÚV). Tí však nedisponujú príliš početnými formami možností ako znížiť rastúce náklady za dodávky vody, elektrickej energie a zemného plynu. Kontrolný mechanizmus kríva, legislatívny maratón sa celé desaťročie iba vlečie a ceny za dodávané médiá sú už takmer nedostižné...
Absentuje zákon o tepelnej energetike, ktorý by presne vyvážil práva a povinnosti vo vzťahu dodávateľ - spotrebiteľ. Asociácia spotrebiteľských subjektov SR, Asociácia užívateľov bytov a Združenie na ochranu práv spotrebiteľov SR chcú napraviť tento základný a závažný nedostatok. Tieto inštitúcie sa po zmapovaní vleklých problémov rozhodli pre spoločnú petíciu adresovanú poslancom Národnej rady SR. Oslovili zástupcov parlamentu, ktorým občan - spotrebiteľ s dôverou poskytol svoj mandát pri voľbách, aby sa už konečne začali zaoberať aj jeho problémami. Napokon ochranu spotrebiteľov si mnohé politické strany zapísali do svojho volebného programu.
Avšak ani absencia jednotného zákona o tepelnej energetike nie je novinkou, hovorí A. Adamec, čestný predseda asociácie a zakladateľ Slobodného občianskeho združenia na ochranu spotrebiteľov v Košiciach. Košická Sekcia energetiky už takmer desať rokov bije na poplach a žiada nápravu pre spotrebiteľov pri dodávkach vody, TÚV a tepla. Je takisto na zamyslenie, ako je možné, že kompetentné inštitúcie už desať rokov nedokážu urobiť nápravu v takej jednoduchej, základnej veci, ako je zhotovenie jednotných štandardných tlačív, vydaných nadriadeným orgánom Ministerstva financií SR, do ktorých by účtovatelia iba doplnili príslušné hodnoty.
Predseda Rady Združenia slovenských spotrebiteľov Ing. Pavel Hraško ešte v marci 1995 potvrdil, že legislatívu na svoju ochranu má slovenský spotrebiteľ medzi prvými vo východnej Európe. Až do roku 2000 Slobodné občianske združenie na ochranu spotrebiteľov aj podľa vyjadrenia predsedu rady urobilo pre občanov mesta Košice, ale aj pre Slovensko kus záslužnej práce. Zrazu však prestala, akoby uťal. Žeby neboli problémy alebo sťažnosti občanov? Naopak, čoraz viac sa sťažovali predovšetkým na vysoké ceny a bytové služby. Tento trend pokračuje aj v tomto roku a zatiaľ niet právnych indícií, aby sa situácia v roku 2005 zlepšila. Šípka cenových relácií za médiá aj v budúcom roku smeruje strmo hore.
Prácu košického SOZOS-u v minulosti ocenil nielen predseda rady Združenia slovenských spotrebiteľov Ing. Hraško, ale aj terajšia prezidentka Asociácie spotrebiteľských subjektov SR Mgr. B. Stašenková. Ani v Košiciach, odkiaľ sa aktivity na ochranu práv spotrebiteľov vďaka predsedovi SOZOS-u A. Adamcovi a jeho tímu rozšírili po celej republike, sa dnes občan nedovolá svojich práv, pretože dvere kancelárie SOZOS-u sú pre nedostatok financií zatvorené. V mestskej časti Košice-Západ v budove miestneho úradu pred niekoľkými rokmi dodýchal pracovný tím pod vedením A. Adamca. Na ukážku len minimum z toho, čím sa zaoberal.
Prípad prvý: Nesprávne vyúčtovanie a sťažnosť nájomníkov družstevných bytov na Palárikovej ulici v Košiciach v súvislosti s vyúčtovaním preddavkových poplatkov za teplo a teplú vodu Tepelné hospodárstvo plne uznalo a spotrebiteľom vrátili sumu 243 048 Sk. To všetko bez zdĺhavého súdneho pojednávania...
Prípad druhý: Za dve odovzdávacie stanice tepla v prospech spotrebiteľov vrátili a dobropisom uznali milión 536-tisíc Sk. Vedenie SBD IV. takúto faktúru vystavilo, podpísalo a vyúčtovalo nájomníkom.
Keď nazrieme do spisov Slovenskej obchodnej inšpekcie zistíme, že podobných prípadov pribúda a čo je ešte väčší zádrh, inštitúcie, ktoré by mali preventívne konať, prakticky neexistujú. Bytové družstvo Prešov nesprávne účtovalo spotrebu TÚV i studenej vody, čím jedného nájomníka poškodilo o takmer 500 Sk. A. Adamec aj v tomto roku eviduje desiatky sťažností občanov z Popradu, Michaloveic, Svidníka. Pracuje vo vlastnom byte, používa svoj vlastný telefón. To všetko zo svojej skromnej penzie.
Petícia (2004) troch spotrebiteľských subjektov SR žiada:
1. Prijať zákon na vydanie jednotných formulárov vykonávajúcej vyhlášky, ktorý by raz a navždy zabránil rozúčtovateľom tepelnej energie výrazné poškodzovanie spotrebiteľov.
2. Uzákoniť metodiku a spôsob vyúčtovania za dodávky tepla a teplej úžitkovej vody, ktorý bude povinný pre všetkých dodávateľov a zrozumiteľný pre spotrebiteľov.
3. Zabrániť, aby sa finančné bremená za meranie dodávok tepla a teplej úžitkovej vody preniesli na plecia spotrebiteľov, pretože za nehospodárnosť a často neodbornosť dodávateľa spotrebiteľ nemôže.
4. Nedovoliť používať pri meraní dodávok tepelnej energie na dodávku tepla a teplej úžitkovej vody koeficienty ako nezákonný spôsob vyúčtovania.
5. Uložiť kontrolným orgánom na trhu s tepelnou energiou povinnosť raz ročne predkladať správu o stave dodržiavania legislatívy na ochranu spotrebiteľov.
Ladislav JUHÁS, Košice
Autor: pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.