únie. "Posledná Rada KDH nám odporučila nepodporiť tento návrh. Ja ho nepodporím aj preto, lebo som presvedčená, že to nie je dobrý návrh," povedala europoslankyňa Anna Záborská. Podľa nej za ústavnú zmluvu nebudú hlasovať ani Briti, poslanci za českú Občianskodemokratickú stranu, niektorí Taliani a Španieli. "Za návrh Ústavnej zmluvy nebude hlasovať asi 200 poslancov Európskeho parlamentu," dodala.
Podľa Záborskej sa nič nestane, ak by sa Ústavná zmluva EÚ neschválila. "Platili by doteraz prijaté zmluvy," uviedla. Zároveň dodala, že schválenie zmluvy v EP má len deklaračný charakter. "Schvaľovanie v EP má poslúžiť len ako kampaň najmä pre tie krajiny, kde sa o ratifikácii ústavnej zmluvy bude rozhodovať v referende," povedala Záborská.
Záborská ústavnej zmluve vyčíta najmä kompetencie Európskeho súdneho dvora a Chartu práv. "Rozhodnutia súdneho dvora môžu byť postavené nad rozhodnutia národných štátov," upozorňuje kresťanskodemokratická europoslankyňa. Podľa nej v zmluve nie je žiadna poistka, ktorá by obmedzovala rozhodnutie tohto súdu. "Charta zas otvára pre Európsky súdny dvor priestor na legalizáciu eutanázie, pretože kvalita života má prednosť pred právom na život," zdôraznila Záborská.
Opačný postoj k Ústavnej zmluve EÚ má Záborskej kolega z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v EP Milan Gaľa (SDKÚ). "Som rád, že Slovensko nie je združené v Spoločenstve nezávislých štátov, ale v EÚ a tá bez zmluvného základu fungovať nemôže," povedal Gaľa. Podľa neho by EÚ bez určitého ústavného rámca dlhodobo fungovať nemohla. "Ja i moji kolegovia z SDKÚ budeme hlasovať za návrh ústavnej zmluvy," dodal.
Podľa socialistického poslanca EP Vladimíra Maňku (Smer) socialisti budú hlasovať za ústavnú zmluvu EÚ. Podľa neho zmluva stanovuje jasné pravidlá hry. "Návrh ústavnej zmluvy ako celok je lepším dokumentom ako zmluva z Nice," zdôraznil Maňka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.