jej ratifikáciu v členských štátoch EÚ. Poslanci 732-členného zhromaždenia budú o ústave rozhodovať počas plenárneho zasadnutia, ktoré sa včera začalo v Štrasburgu. Rozprava je naplánovaná na utorok, hlasovanie na stredu. Väčšina europoslancov sa vyjadruje v prospech ústavnej zmluvy, ktorá zjednotí doterajšie zmluvné základy EÚ do jedného dokumentu, a ktorej cieľom je zjednodušiť fungovanie únie a priblížiť ju ľudom.
Poslanci budú hlasovať o texte rezolúcie, ktorú už schválil ústavný výbor EP. Ten výslednú ústavu, ktorej príprava trvala dva roky, označuje za „celkovo dobrý kompromis a výrazné vylepšenie existujúcich zmlúv, ktorý po uplatnení v praxi prinesie viditeľné výhody".
Rezolúcia odmieta kritiku, že ústava povedie k vytvoreniu centralizovaného európskeho superštátu, že oslabuje sociálnu dimenziu EÚ alebo ignoruje historické a duchovné korene Európy. Navrhované uznesenie preto vyzýva členské štáty únie, aby ústavu ratifikovali najneskôr do polovice budúceho roka.
Aby dokument vstúpil do platnosti, musí ho ratifikovať do jesene 2006 všetkých 25 krajín únie. Zatiaľ tak urobili iba Litva a Maďarsko. Obavy vyvolávajú najmä krajiny, kde sa bude o ústave konať referendum. Ohlásilo ho zatiaľ deväť štátov, ako prví budú hlasovať 20. februára Španieli, ktorí do kampane „za" zapojili aj mnohé celebrity. V EP sa ústava teší širokej podpore, jednoznačne proti je len 32-členná euroskeptická skupina Nezávislosť a demokracia. Výhrady však majú aj viacerí nezávislí poslanci, ale aj niektorí ľudovci či socialisti.
Zo 14 slovenských europoslancov by sa mala jasná väčšina vysloviť v stredu za ústavu. Väčšie výhrady majú len poslanci zvolení za KDH. Anna Záborská cez víkend oznámila, že bude hlasovať proti napriek deklarovanej podpore ústavy zo strany európskych ľudovcov, ktorých je členkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.