Belgicku. Priťahovala ho myšlienka rozšíriť si obzor a nadobudnúť nové skúsenosti v obore. V Belgicku žije a pracuje už štvrtý rok. Košičan Gabriel Schnitzer, zakladateľ a administrátor internetového portálu pre Slovákov žijúcich v zahraničí www.exil.sk, ktorý poskytol ŤAHÁK-u rozhovor priamo z centra hlavného mesta Európy.
Bazírujú zamestnávatelia v Bruseli na absolventoch vysokých škôl alebo má reálnu šancu presadiť sa i priemerný stredoškolák?
- Ťažko sa mi posudzuje, nakoľko mám osobnú skúsenosť doposiaľ iba s jedným zamestnávateľom. No pokiaľ ide konkrétne o oblasť informačných technológií, z dôvodu nižších kapacít na domácich technických univerzitách sú zamestnávatelia nútení kompenzovať nedostatok kvalifikovaných síl absolventmi stredných škôl, ktorých potom zaškoľujú. Inou alternatívou je prenájom špecialistov na konkrétne úlohy alebo nábor kvalifikovaných síl zo zahraničia, pričom táto metóda je omnoho nákladnejšia. Veľmi dobrým príkladom je práve môj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva ľudí z celého sveta - Južnej Afriky, Indie, Palestíny, USA, Číny, Ruska, Venezuely, Veľkej Británie, Srbska, Rumunska, Holandska a Francúzska.
Prejdime k myšlienke zriadiť na internete portál pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorá vraj vznikla úplne spontánne...
- Práve z pozície človeka, ktorý v súčasnosti pôsobí v cudzine, som si uvedomil, že aj napriek existencii oficiálnych krajanských spolkov v mnohých krajinách sveta tu chýba interaktívny komunikačný kanál, ktorý by dokázal virtuálne spojiť jednotlivcov i celé komunity Slovákov roztrúsené po celom svete. Väčšina Slovákov si uvedomí, aké silné je puto s ich domovinou, až keď sú od nej na nejaký čas odlúčení. A práve tu môže internet ako médium bez hraníc zohrať svoju úlohu.
Napriek tomu je tento niekoľkomesačný projekt ešte stále v plienkach. Aké boli technické a finančné nároky na jeho tvorbu?
- Našťastie, internet je v súčasnosti v plnom rozmachu, takže aj náklady na technickú prevádzku serverov podobného typu klesajú. Napriek tomu, pri aktivite tohto druhu je nutné počítať s pravidelnými poplatkami za doménu i webhosting. V praxi to znamená, že majiteľ takéhoto servera si musí pre svoj projekt najskôr rezervovať doménu nižšej úrovne spôsobom veľmi podobným rezervácii ľahko zapamätateľného telefónneho čísla u mobilného operátora. Dôležitým kritériom je samozrejme spoľahlivosť, v našom prípade predovšetkým mimo Slovenska, keďže veľká časť našich čitateľov pristupuje k internetu zo zahraničia.
Návštevnosť stránok zo dňa na deň rapídne narastá, čo je zrejme najväčšie zadosťučinenie.
- Myslím si, že je predčasné spomínať nejaké úspechy, keďže portál je iba vo svojich začiatkoch. Napriek tomu nás veľmi teší záujem o kliknutie na stránku www.exil.sk ako i prvé pozitívne ohlasy u čitateľov. Každým dňom pozorujeme nárast návštevnosti, ktorá už po prvom mesiaci od spustenia prekročila hranicu 1000 prístupov denne, čo v prípade projektu bez akéhokoľvek komerčného pozadia predstavuje minimálne veľkú výzvu do budúcnosti pre jeho tvorcov. Medzi najčítanejšie rubriky patrí rubrika "Perom exiláka", v ktorej možno nájsť úvahy a glosy na aktuálne dianie. V rubrike "Život v exile" sú spracované rady, tipy a postrehy zo života v cudzine. Sedem dní v týždni monitorujeme i dennú tlač a prinášame tak čitateľovi priame odkazy na dôležité informácie zo Slovenska i z cudziny. Prednedávnom sme našim čitateľom predstavili diskusné fórum "Komunita exilákov". Neustále tiež pracujeme na rozširovaní katalógu odkazov na iné stránky, ktoré starostlivo vyberáme so zreteľom na kvalitu a informačnú hodnotu.
Na stránke je čitateľom aj prispievateľom prezentované široké spektrum informácii, čo je za pomerne krátky časový interval obdivuhodné...
- Redakčný tím tvorí v súčasnosti neveľká skupina tvorená predovšetkým externými dopisovateľmi z rôznych kútov sveta Belgicka, Švajčiarska, Kanady, Austrálie, Slovenska... Našim zámerom je poskytnúť čitateľovi predovšetkým pôvodné články z dielne našich redaktorov. Sme tiež v kontakte s niektorými už existujúcimi spolkami a združeniami Slovákov v zahraničí, ktorým sme poskytli možnosť pre ich vlastnú prezentáciu na našich stránkach. Tým by sme radi podporili ich snaženie, ktorému sa nie vždy dostáva adekvátnej pozornosti. Mnohé z nich je aj dnes len ťažko možné nájsť na internete.
Úspech nepríde hneď, dá dosiahnuť iba postupnými krokmi. Skúste načrtnúť perspektívy do najbližšej budúcnosti.
- Našim cieľom je poskytovať čitateľovi kvalitný obsah s množstvom užitočných informácií a zároveň mu poslúžiť ako východzí bod do internetu. Plány sú dosť odvážne, no keďže začiatky bývajú zvyčajne ťažké, aj my sa ešte nejaký čas budeme musieť popasovať s menšími i väčšími problémami, kým sa ich podarí naplniť.
Existuje v Belgicku nejaká oficiálna organizácia združujúca dnes už nepochybne rozsiahlu komunitu Slovákov?
- Pred vyše dvoma rokmi vznikol v Belgicku Slovenský krajanský spolok. Napriek neveľkej členskej základni už počas svojej krátkej existencie participoval na zorganizovaní niekoľkých podujatí pre krajanov v Belgicku a bol tiež nápomocný pri propagácii Slovenska ako pristupujúcej krajiny do Európskej únie. Pri tejto príležitosti zorganizoval i vystúpenie Lúčnice, recepcie na veľvyslanectve, barbecue a viaceré akcie pre deti.
Majú čitatelia ŤAHÁKU možnosť podieľať sa redaktorsky na tvorbe stránky so všetkými náležitosťami?
- Samozrejme, radi v našom redakčnom privítame nových dopisovateľov. Môžu byť z ktorejkoľvek svetovej krajiny, Slovensko nevynímajúc. Stačí sa k nám iba zaregistrovať a písať. Témy nemusia byť iba ohľadom Slovákov žijúcich v zahraničí, môžu kľudne spracovávať a posielať nám aj vlastné postrehy, fejtóny, reportáže či poukázať na súčasné problémy. Nechávame im voľnú ruku.
Autor: Radovan KLEIN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.