ÚS SR pôsobí 11 namiesto 13 sudcov, keď sa Ján Klučka a Daniel Šváby stali sudcami Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu. "My sme na to pyšní, ale nerobí nám to príliš dobre, že sme takto oslabení," informoval včera Mazák novinárov v Bratislave.
ÚS SR podľa jeho slov nezaznamenal žiadne tlaky na nezávislé rozhodovanie súdu. "Počet podaní, návrhov a sťažností na ÚS SR sa stabilizoval. Prišlo 2042 vecí, čo je o 90 vecí viac ako v roku 2003. Priemerný čas na rozhodnutie vážnej veci je približne 15 mesiacov. O sťažnostiach rozhodujeme v priemere za 127 dní," podotkol.
Spolu na súde pojednávali 208 dní, z toho 22 verejne. Za najdôležitejšie rozhodnutia v uplynulom roku Mazák považuje veci o zákone o ochrane utajovaných skutočností a rozhodnutia o tzv. poplatkoch za služby spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V najbližšom roku chce udržať priaznivý zostatok neskončených vecí a presťahovať súd do zrekonštruovanej budovy. "Až 968 sťažností bolo proti zbytočným prieťahom, ale máme viac ako 200 odmietnutých sťažností. Určitým spôsobom by sme chceli vyvíjať aj tlak na to, že ľudia by nemali ísť hneď na súdy a sporiť sa," zdôraznil predseda súdu.
Podľa neho treba rozpory riešiť aj bez súdnej moci, využiť sa dá aj mediácia. ÚS SR priznal takmer 16,2 milióna korún ako primerané finančné zadosťučinenie, pričom najvyššie bolo 900-tisíc korún. Účastníci pritom požadovali spolu viac ako 50 miliárd korún.
Ústavný súd SR potrebuje podľa jeho predsedu Jána Mazáka na rozhodnutie o súlade interrupčného zákona s Ústavou SR plné, trinásťčlenné plénum. "Sme jedenásti. Keď šesť sudcov bude za neústavnosť toho zákona a päť proti, tak zamietneme návrh z formálnych dôvodov, lebo šesť hlasov nestačí, treba sedem. Neúplné plénum skreslí v takej veci výsledok," uviedol včera Mazák pred novinármi v Bratislave.
Podľa jeho slov ide o ochranu života, majú to pripravené na rozhodnutie, no bolo by príliš veľkou zodpovednosťou zobrať to na seba za stavu, keď na ÚS SR je 11 sudcov. "Treba ponúknuť korektný výstup," doplnil.
Na vyžiadanie právneho zástupcu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Jozefa Stahla a podpredsedov úradu sa 26. januára uskutoční verejné ústne pojednávanie. "Táto požiadavka prišla až v pondelok, doručené bolo aj vyjadrenie Národnej rady SR. Okamžite predseda senátu nariadil verejné ústne pojednávanie," spresnil Mazák. Podľa jeho slov nie je problém vo funkčnom období, ale úplne niekde inde. "Bude ho veľmi ťažké pomenovať," zdôraznil.
Ústavný súd SR by mal na prelome februára a marca rozhodnúť aj o podnete Generálnej prokuratúry, či zákon o TASR je v súlade s Ústavou SR. "Problémom bolo, že sudcom spravodajcom bol Daniel Šváby, ktorý však v marci 2004 odišiel na Európsky súdny dvor v Luxemburgu," konštatoval Mazák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.