KDH, ktorí sa hlasovania zdržali. EP prijal rezolúciu o podpore ústave jasnou väčšinou 500 ku 137 hlasom, 40 poslanci sa hlasovania zdržali.
„V našom prípade sme nepodporili toto znenie ústavy. Aj v rámci Európskej ľudovej strany bolo jasne povedané, že to nie je až taká dobrá ústava, nie je to ideálne, možno je to dobré na tých 70-80 percent," povedal novinárom Miroslav Mikolášik (KDH). „Zlých 20 percent" mu podľa vlastných slov neumožnilo, aby hlasoval za. Mikolášik si myslí, že podmienky, ktoré má Slovensko v únii na základe teraz platnej Zmluvy z Nice, sú podľa neho výhodnejšie, ako to bude v prípade ústavy.
Podľa jeho straníckeho kolegu Jána Hudackého dali poslanci z KDH svojím postojom jasný signál, že ústava nie je ideálna a že sa pripravovala prirýchlo. „Tie argumenty, prečo by mala byť schválená, sú minimálne v takej rovine, ako sú argumenty proti," povedal Hudacký.
Europoslancom z KDH prekáža najmä skutočnosť, že súčasťou ústavy je Charta základných práv, nevyjasnené právomoci Európskeho súdneho dvora, chýba im v jej texte tiež zmienka o kresťanskom dedičstve Európy.
Trojica zástupcov z KDH bola výnimkou v osemčlennej slovenskej delegácii ľudovcov, zvyšní europoslanci za SDKÚ a SMK ústavu včera podporili, rovnako ako trojica socialistov za stranu Smer a traja nezávislí za ĽS-HZDS. „Zvíťazil zdravý rozum a optimizmus, je to najlepší možný kompromis a skutočne posúva Európu dopredu," povedala šéfka slovenských socialistov Monika Beňová. „Som, rada, že sa splnilo moje očakávanie a parlament drvivou väčšinou prijal návrh ústavnej zmluvy. Verím, že to bude skutočne pozitívny signál pre národné parlamenty, ale aj do tých krajín, kde sa bude konať referendum," dodala Beňová.
Spokojný s výsledkom bol aj Sergej Kozlík. „My z HZDS pokladáme ústavu za zjednodušenie celého režimu riadenia EÚ a určitý krok dopredu, to sme vyjadrili aj v hlasovaní a podporili sme rezolúciu k európskej ústave," povedal novinárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.