Prostredníctvom Červeného kríža a Organizácie Spojených národov prispeje Slovensko 12 miliónmi Sk. Na účet Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) pôjde sedem miliónov korún, Medzinárodnému Výboru Červeného kríža 4,5 miliónov korún a Slovenskému Červenému krížu 0,5 milióna Sk. Ďalších 10 miliónov korún pôjde na granty pre post
Kabinet navyše schválil príspevok Detskému fondu OSN (UNICEF) vo výške 100 tisíc dolárov (2,9 milióna Sk). Dodatočne tiež odsúhlasil humanitárnu zásielku v hodnote 6,7 miliónov korún, ktorú na Srí Lanku dopravil vládny špeciál ešte v decembri. Desaťtonová zásielka obsahovala vodu, zdravotnícky materiál, lieky a stany. Slovensko tak zvýšilo finančnú pomoc juhovýchodnej Ázii celkovo na 31,6 miliónov korún. S doterajším balíkom 6,7 miliónov Sk patrilo v rámci Európskej únie zatiaľ k najskromnejším darcom.
Na kritiku malého objemu pomoci Ázii oproti susedným krajinám minister vnútra Vladimír Palko uviedol, že Slovensko ako jedna z prvých krajín začalo konať a vyslalo materiálnou humanitárnu pomoc. "Ďalšie prostriedky, ktoré schvaľujeme ako pomoc pre postihnuté krajiny, sa jednoducho odvíjajú aj od toho, akým spôsobom sa ukazuje ten skutočný rozsah katastrofy," povedal s tým, že nevylučuje budúce ďalšie navýšenie prostriedkov.
Zmenia tarifné platy pedagogickým zamestnancom
Zmena doterajšieho spôsobu určovania tarifných platov pedagogickým zamestnancom je cieľom novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorú schválila vláda SR. Podľa predkladanej právnej úpravy by mal byť tarifný plat pedagogických zamestnancov dvojzložkový, pričom ho tvorí platová tarifa a zvýšenie platovej tarify.
"Zámerom je posilniť odmeňovanie predovšetkým mladých pedagogických zamestnancov. Navrhovaný spôsob ich má motivovať, aby vykonávali prácu, na ktorú získali odbornosť, a aby neodchádzali vykonávať iné, pre nich finančne zaujímavejšie práce," konštatuje rezort práce v materiáli.
Podľa schválenej novely sa platová tarifa pedagogickému zamestnancovi zvýši vždy k 1. júlu kalendárneho roka o navrhované percento za každý celý rok započítanej praxe, ktorú zamestnanec dosiahol k 30. júnu bežného kalendárneho roka. Zároveň sa limituje horná hranica dĺžky započítanej praxe na 32 rokov, za ktorú sa platová tarifa zvyšuje. Pedagogickému zamestnancovi okrem platovej tarify vzrastie aj zvýšenie platovej tarify, a to v závislosti od počtu rokov započítanej praxe dosiahnutej k 30. júnu bežného kalendárneho roka.
Osobitná stupnica platových taríf sa aj naďalej bude používať u "nepedagogických" zamestnancov. Ide o pracovníkov, ktorí zabezpečujú činnosti súvisiace s odborným a metodickým riadením škôl a školských zariadení alebo zabezpečujú rezortný informačný systém v školských výpočtových strediskách. Vedúcemu pedagogickému zamestnancovi, ktorému sú podriadení zdravotnícki zamestnanci, sa tarifný plat určí štandardným spôsobom zo zdravotníckej stupnice platových taríf. Právna úprava by mala nadobudnúť účinnosť od 1. júla tohto roka.
Sprísnia sa tresty pre sprejerov
Vláda s pripomienkami súhlasila s návrhom novely Trestného zákona z dielne opozičnej poslankyne za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej, ktorý sprísňuje tresty pre sprejerov. Novela zavádza novú skutkovú podstatu trestného činu poškodzovania cudzej veci jej pomaľovaním, postriekaním, či popísaním farbou alebo inou látkou.
Jeden až päť rokov by tak hrozilo podľa vlády tomu páchateľovi, ak sprejerstvom spôsobí značnú škodu alebo spácha takýto čin na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitných predpisov, ako sú napríklad kultúrne pamiatky. Odňatím slobody na dva až osem rokov sa páchateľ potresce, ak spôsobí škodu veľkého rozsahu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.