Tatrách.
Projekt sťahovania kalamitného dreva a jeho dopravy, ktorý vypracovali Štátne lesy TANAP-u, označil premiér Mikuláš Dzurinda za stručný a veľmi kvalitný. "Presvedčil nás o tom, že cestná infraštruktúra vo Vysokých Tatrách a priľahlom okolí by mala nápor zvládnuť," podotkol. V priebehu tohto roka by mali stiahnuť 71 percent dreva a v roku 2006 zvyšok.
Výbor prerokoval aj Projekt spracovania dreva. "Aby sme nestrácali čas, je organizovaná už prvá súťaž na predaj 400-tisíc kubických metrov dreva v jedenástich obvodoch," zdôraznil premiér v súvislosti s predajmi parciel, kde môžu záujemcovia vyťažiť spadnuté drevo. Za významné považuje premiér efektívnejšie označovanie dreva. "Aj vďaka aktivite tajomníka výboru Ivana Štefanca sa nám javí možnosť získať sponzorským darom elektronický systém evidovania dreva tak, aby bolo takmer sto percentne jasné, koľko ho máme," konštatoval Dzurinda.
Tretím dokumentom je Zámer organizovať verejnú súťaž na štúdiu trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier. Do konca januára môže verejnosť pripomienkovať zadanie na vyhlásenie súťaže.
Premiér súčasne informoval, že jedinou nesplnenou úlohou je úloha rezortu životného prostredia, ktorý prisľúbil ešte v decembri 2004 "udeliť výnimky tak, aby sa kalamitné drevo mohlo sťahovať z oblastí, kde robí galibu". Minister László Miklós by mal do pondelka zabezpečiť ich udelenie v čo najväčšom možnom rozsahu.
Vládny výbor vyzýva všetky subjekty, ktoré zorganizovali zbierky na pomoc Tatrám, aby zverejnili výšku vyzbieranej čiastky a plán jej použitia. "Máme záujem o koordináciu a spoluprácu pri tomto využití s tým, že prioritne odporúčame, aby boli použité pri prácach, ktoré realizuje mesto Vysoké Tatry," informoval Štefanec. Podľa jeho slov chce výbor vytvoriť pamätné miesto kalamity, kde by sa "vzdala pocta tým, ktorí sa najviac zaslúžili o odstránenie následkov kalamity". Konferencia o obnove Vysokých Tatier by sa mala uskutočniť v polovici roka, uzavrel Štefanec.
Mikuláš Huba z Mimovládneho výboru Naše Tatry (MVNT), ktorého prizvali do vládneho výboru, nie je spokojný s tým, že sa robí veľký tlak na udeľovanie výnimiek a myslí si, že málo sa rešpektujú názory správy TANAP-u a ministerstva životného prostredia. Tlak robia podľa neho všetci členovia vlády okrem ministra životného prostredia. "Nie som si istý, či sa mu ubráni," podotkol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.